În cadrul etapei a X-a, prima din retur și ultima din acest an, a seriei I a Ligii a III-a de fotbal toate cele trei reprezentante ale județului Suceava au avut câștig de cauză.

Cel mai tare meci a fost cel dintre Știința Miroslava și Foresta Fălticeni, gruparea pregătită de antrenorul Ivan Gvozdenovic dorind să-și ia revanșa după eșecul din prima rundă a acestui sezon competițional. Disputa a fost decisă de golul marcat în minutul 30 de Dudu Drugă din lovitură liberă. În urma acestui rezultat Foresta Suceava a urcat pe primul loc în clasament.

Și Bucovina Rădăuți a luat toate cele trei puncte puse în joc în partida cu Sporting Juniorul Vaslui. Rădăuțenii s-au impus cu 2-0 prin golurile înscrise de Robert Ciobanu în minutele 57 și 69.

Și Șomuz Fălticeni a încheiat anul cu un succes, echipa fălticeneană impunându-se cu 3-1 în fața grupării Bradul Borca. Pentru gazde au punctat Chris Afalna în minutele 11 și 14 și Tutuță în minutul 16. Pentru nemțeni a redus din handicap Crengăniș în minutul 29.

Rezultate consemnate în etapa a X-a:
Știința Miroslava – Foresta Suceava 0-1
Dante Botoșani – Hușana Huși 0-1
Șomuz Fălticeni – Bradu Borca 3-1
Bucovina Rădăuți – Sporting Vaslui 2-0
A mai rămas de disputant meciul Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Pașcani.

10. CSM Pașcani 8 0 2 6 2-20 1

La finalul sezonului, primele două clasate în serie se vor califica în semifinalele play-off-ului de promovare în Liga a II-a, în vreme ce ultimele două clasate vor retrograda în ligile județene.