Capitala ţării a găzduit la finele săptămânii trecute finala Campionatelor Naţionale de Atletism în sală pentru juniori III. La întreceri au luat startul 369 de sportivi de la 97 de cluburi.

LPS Suceava a reuşit o performanţă remarcabilă, sportivii de aici urcând de trei ori pe podiumul de premiere. Principala artizană a acestor realizări a fost Simona Caziuc care a câştigat două medalii de argint şi a fost în ultimul schimb al ştafetei de 4X2 tururi care s-a situat pe poziţia a III-a.

Simona Caziuc s-a clasat a doua în probele de 400 şi 800 de metri, în cea de-a doua cursă pierzând aurul pentru doar două sutimi. Din ştafeta LPS Suceava medaliată cu bronz au făcut parte atletele: Cristina Călugărean, Lorena Serediuc, Ioana Bordeianu şi Simona Caziuc. Toate sportivele care au cucerit medalii la Campionatele Naţionale de Atletism în sală pentru juniori III sunt pregătite de antrenorul emerit Toader Flămând.