CSU Suceava s-a temut mult de meciul din etapa a V-a a Ligii Naționale de handbal masculin când în sala ”Dumitru Bernicu” venea formația Poli Iași. Deși oaspeții nu aveau niciun punct încă în campionat, ei făcuseră câteva partide reușite pe care le-au pierdut la diferențe minime. În plus, antrenorii Adi Chiruț și Iulian Andrei nu au putut să-i alinieze la acest derby moldovean pe Burlacu, Polocoșer și Șoldănescu, un ax întreg al echipei sucevene.

Începutul meciului CSU Suceava – Poli Iași a fost favorabil gazdelor care au preluat inițiativa și au marcat gol după gol. Chiar și fără ”lunetistul” Burlacu, sucevenii s-au descurcat admirabil și în atac și în apărare, ei arătând dăruire și dorință de victorie. În pofida taliei deosebite a jucătorilor oaspeți, handbaliștii pregătiți de Adi Chiruț și Iulian Andrei au găsit drumul spre plasa porții adverse, chiar dacă au mai și ratat din poziții incredibile. Cum și portarul Cristi Tcaciuc a fost la post, diferența pe tabela de marcaj a crescut de la 6-3, la 12-8 și apoi chiar 14-8.

Așa cum i-au obișnuit pe simpaticii suporteri suceveni, studenții de la CSU au început să-și dea singuri cu stângul în dreptul. În doar două minute ieșenii au marcat de trei ori consecutiv, pentru ca la pauză scorul în disputa CSU Suceava – Poli Iași să ajungă la 15-13. Deși se spune că cele 10-15 minute între reprize sunt un sfetnic bun, pentru gazde teoria aceasta nu a funcționat.

După un început ezitant, CSU Suceava s-a văzut egalată la 15, pentru ca apoi Poli Iași să treacă pentru prima oară în avantaj în meci, 17-16 și apoi chiar 20-19. Din acest moment, publicul sucevean s-a trezit cu adevărat la viață și i-a impulsionat non-stop pe favoriții săi. Baican a început să prindă toate mingile, Târzioru și Sipka au început să se descurce în ”hățișul” apărării oaspete, iar ”veteranul” Ciubotariu a fost cu adevărat ”tătic”.Treptat încrederea a revenit în rândul grupării sucevene, portarul Cristi Tcaciuc a intuit șuturile ieșenilor și diferența de scor pe tabela de marcaj a crescut ușurel, pentru ca în final să ajungă la șapte goluri, 34-27. A existat un moment în care îndoiala s-a strecurat în sufletele iubitorilor de handbal din Suceava, dar jucătorii lor favoriți au demonstrat caracter și că formează o adevărată echipă.

CSU Suceava: Cristi Tcaciuc, Bobeică, Duman – Petrea (2), Sandu Mihai (2), I.Tcaciuc, Olariu (2), Cotinghiu (3), Costea, Baican (5), Tîrzioru (7), Ciubotariu (9), Sipka (4).

Pentru CSU Suceava urmează o etapă intermediară, miercuri 4 octombrie, când va fi adversara campioanei României, Dinamo București.

CSU Suceava – Poli Iași    34-27
Din etapa a V-a a Ligii Naționale de handbal masculin a mai rămas de disputat partida HC Dobrogea Sud – Dinamo care s-a disputat după încheierea ediției.

1. Dinamo    4    4    0    0    130-96    12
2. Steaua    5    4    0    1    128-112        12
3. Potaissa Turda    5    3    0    2    134-98    9
4. HC Odorhei    5    3    0    2    136-129    9
5. Minaur Baia Mare    5    3    0    2    135-135    9
6. HC Vaslui    5    3    0    2    138-140    9
7. Dunărea Călăraşi    5    3    0    2    126-130    9
8. Poli Timişoara    5    2    1    2    126-114    7
9. HC Dobrogea Sud    4    2    1    1    102-101    7
10. CSU Suceava    5    2    0    3    135-142    6
11. CSM Bucureşti    5    2    0    3    128-138    6
12. CSM Focşani    5    1    0    4    117-134    3
13. CSM Făgăraş    5    1    0    4    126-149    3