CS Universitatea Suceava a reuşit să câştige restanţa din etapa a XIX-a a Ligii Naţionale de handbal masculin în faţa echipei Dinamo Bucureşti şi se menţine în lupta pentru un loc de cupă europeană. Meciul a fost extrem de disputat, portarul sucevenilor, Şelaru, fiind cel care a făcut diferenţa.
Tensiunea de dinainte de joc a fost amplificată de faptul că instalaţia de iluminare a sălii LPS s-a stins dintr-o dată. Dacă era un meci de fotbal sau de rugby sau de orice alt joc sportiv, gazdele ar fi pierdut de mult pentru că abia peste 45 de minute s-a aprins din nou lumina, însă regulamentul de handbal permite o pauză de 60 de minute înainte de o decizie drastică a arbitrilor.  Nu ştim exact cine a fost vinovatul, dar ar fi putut cauza mult rău formaţiei sucevene şi spectatorilor, care totuşi în semn de recunoştinţă pentru nervii produşi le-au trimis din suflet câteva “urări de bine”.
Cei care au beneficiat oarecum de întreruperea alimentării cu curent au fost dinamoviştii care au fost la cârma jocului până la jumătatea primei reprize. Oaspeţii au condus cu 8-5 şi apoi 12-9 în minutul 20. Din acest moment, în urma unui time-out inspirat cerut de antrenorul Răzvan Bernicu, handbaliştii suceveni şi-au revenit şi CSU Suceava a recuperat pentru aintra la pauză cu avantaj la cabine, scor 17-15.
Deşi gazdele au punctat primele în partea secundă, bucureştenii nu s-au lăsat şi bine conduşi în teren de Dimache, Capotă, Purcărea şi Răpciugă au reuşit să egaleze la 25. Portarul sucevenilor Şelaru s-a “supărat” însă şi a parat tot ce se putea şi a condos gruparea suceveană către victorie. Partida CSU Suceava – Dinamo s-a încheiat cu scorul de 30-27 şi spectatorii au avut parte de o bucurie după incidentul neferit cu întreruperea curentului.
CS Universitatea Suceava: Şelaru, Stănescu – Acatrinei (6 goluri), Chiruţ (5 goluri), Gavriloaia (4 goluri), Starikov (4 goluri), Mitrea (3 goluri), Şoldănescu (3), Ţuţu (1), Roşu (1), Bursuc (1), Amihăesi (1), Petrea (1), Burlacu, Ţigănaşu, Târzioru.

1. HCM Constanţa    19    17    1    1    587-443    35
2. Ştiinţa Bacău    19    14    2    3    588-479    30
3. Potaissa Turda    19    13    1    5    588-535    27
4. HC Odorhei    19    12    2    5    594-562    26
5. CSU Suceava    19    12    1    6    536-524    25
6. CS Caraş Severin    19    7    3    9    505-461    17
7. Poli Timişoara    19    7    1    11    468-479    15
8. CSM Bucureşti    19    7    1    11    523-550    15