Atmosferă splendidă și specială în sala LPS la meciul dintre CSU Suceava și Dinamo București. Splendidă este de obicei, dar a fost specială pentru că iubitorii handbalului sucevan l-au văzut pentru prima oară pe eternul căpitan al sucevenilor, Adrian Chiruț, evoluând la altă echipă. Primirea făcută a fost singurul moment plăcut la această partidă pentru că oaspeții s-au impus la final după un joc în care au demonstrat, ca pe vremuri, că echipele mari din capital se ”oftică” pur și simplu când cei din provincie le opun rezistență.

Meciul a debutat sub semnul echilibrului, sucevenii părând niște ”ștrumfi” pe lângă masivii și experimentații jucători dinamoviști. Totuși, jocul agresiv din apărare i-a incomodat vizibil pe bucureșteni. La un moment dat, CSU Suceava a avut superioritate pe teren după o eliminare din tabăra oaspete, dar nu s-a descurcat cu un om în plus. Dinamo și-a valorificat atuurile și a condus cu 3-1 în minutul 10 și apoi chiar cu 6-2. Fără a-și pierde cumpătul, gazdele au revenit ușor și beneficiind și de câteva parade bune ale portarului Spiridon au reușit să egaleze în minutul 21, scor 6-6.

S-a mers apoi cap la cap în prima repriză, sucevenii preluând conducerea în minutul 27, scor 10-9, pentru ca la pauză să conducă cu 12-11. Joc avântat al elevilor antrenorului Răzvan Bernicu și evoluție extrem de modestă a ”veteranilor” dinamoviști cu excepția lui Șandru.

Repriza a doua a început cu gruparea suceveană în formă maximă, scorul devenind la un moment dat 15-12 și apoi 16-13 în favoarea ei. Din acest moment, dinamoviștii au apelat la ”arsenalul” obișnuit de presiuni și tertipuri al grupărilor bucureștene de top. Jucătorii au început să joace dur, antrenorii și staff-ul de conducere au pătruns pe teren și arbitri au început să-I ”împingă” încetișor de la spate pe bucureșteni.

Sucevenii nu au rezistat acestui ”val” de ”combinații”, s-au pierdut și au cedat pe final cu 18-21. Au fost două lovituri de la 7 metri acordate gratuit, suficient pentru ca echilibrul existent pe teren să se rupă. Este adevărat că și o parte din jucătorii formației gazdă au arătat că sunt încă ”verzi” la minte la fel ca și tricourile în care au jucat, însă nu era nevoie ca o echipă cu jucători consacrați să se ”ambaleze” ca să se impună în fața unor sportive tineri.

Oricum, CSU Suceava a evoluat cu mare ambiție și elan arătând o creștere de formă clară și o dorință de afirmare deosebită. Din păcate lipsa de experiență și subțirimea lotului nu pot fi înlocuite prin dăruire. De remarcat prezența în lotul formației sucevene a ”veteranului” pivot Telu Lăzurcă, reactivat după o bună bucată de timp, dar util pe faza de apărare. Evoluție de excepție pentru portarul sucevenilor Tcaciuc din momentul în care a intrat pe teren.

CSU Suceava: Tcaciuc V., Spiridon, Ilii – Eros 4 (goluri), Sandu 3, Târzioru 3, Roșu 3, Burlacu 2, Aldica 2, Dumitraș 1, Matei, Gramatic, Rugaci, Petrea, Lăzurcă, Tcaciuc I.

Dinamo București: Makarie, Dragomir – Șandru 10 (goluri), Mocanu 3, Savenco 2, Răpciugă R. 2, Chiruț 1, Nițu, Manea, Cojocea, Nicolae, Mironescu, Capotă. Antrenori: Sebastian Bota, Ionel Ene.