Handbaliștii suceveni erau circumspecți înainte de meciul cu Poli Iași din etapa a VI-a a seriei A a Diviziei A. Realitatea a fost cu totul alta, elevii antrenorului Adrian Chiruț ”zburdând” practiv în duelul cu ieșenii de la finele săptămânii trecute.

Dacă în tur au avut ceva probleme în prima repriză a întâlnirii de la Iași, de această dată gazdele au făcut spectacol în sala ”Dumitru Bernicu”. În prima repriză ei au marcat de 28 de ori, față de cele doar șase goluri ale oaspeților. Scorul final a fost 48-17, de neanticipat înainte de joc.

CSU Suceava: Duman, Turturică – Burbulea (1), Popia (1), Cozorici (1), Alupoaie (4), Oancea (8), Leordean (9), Tofănel (4), Mihalcea (4), Pintilei (6), Kobzii (4), Furak (6).

CSU Suceava va sta în etapa a VII-a a seriei A, pentru ca apoi în runda a VIII-a să joace pe 24 noiembrie la Târgoviște. Cu siguranță că în această lungă perioadă de pauză CSU Suceava va juca partide amicale, precum a spus antrenorul Adrian Chiruț.

1. CSU Suceava 5 4 1 0 183-92 13
2. Magnum Botoșani 4 3 1 0 145-106 10
3. CSU Galați 4 2 0 2 147-105 6
4. Poli Iași 4 1 0 4 123-169 3
5. CSU Târgoviște 4 0 0 4 79-205 0