Stadionul ”Areni” a găzduit la finele săptămânii trecute un nou meci al Forestei Suceava, de această dată în etapa a XXIII-a adversară fiindu-i Sporting Liești. Formația oaspete, care în urmă cu câteva runde câștigase clar duelul cu Șomuz Fălticeni, a început jocul mai bine și a reușit să anihileze atacurile gazdelor. Cu doar două minute înainte de pauză gălățenii au dat lovitura, Munchiu marcând pentru 0-1.

Cele 15 minute dintre reprize au fost un sfetnic bun și antrenorul Florin Cristescu, care acum conduce echipa suceveană, a știut ce să le spună elevilor săi.

Andrei Pavel a egalat pentru Foresta Suceava în minutul 69. Pe final desfășurarea partidei a luat accente dramatice și s-a jucat cu garda jos. Cei care au fost mai norocoși au fost jucătorii echipei gazdă. Mai întâi a punctat Matteor Rigoni, jucător cu viziune bună asupra jocului, iar cireașa de pe torul unei victorii frumoase l-a Ionuț Artenie în minutul 90.

Deși le-a creat încă o dată emoții spectatorilor suceveni, Foresta reușește în finalurile de meci să dreagă busuiocul. Orice succes este bine venit pentru moralul jucătorilor suceveni și creează premize bune în perspectiva viitorului sezon competițional.

Tot în etapa a XXIII-a, Bucovina Rădăuți și-a mai trecut în cont trei puncte după ce a trecut, mai greu decât se aștepta, de Sănătatea Darabani. Golurile victoriei echipei antrenate de Dorin Goian și Daniel Bălan au fost marcate de Radu Ungurianu și Busuioc, din penalty în minutul 90.

Din păcate, Șomuz Fălticeni a pierdut în această a XXIII-a etapă fiind învinsă clar de Știința Miroslava.

Foresta Suceava: Logofătu – Onofraș, P.Mateiciuc, Vițelaru, Mocanu – Căinari, Bejenar, Artenie, Pavel – Grumezescu, R.Martin.

FC Botoşani 2 – CSM Paşcani    0-2

Ion Ghimp (7), Andy-Casian Sinescu (90+2)

KSE Târgu Secuiesc – CSM Râmnicu Sărat    3-1

Marius Ştefănescu (60), Zsombor Veress (79), Botond Veress (90+2) / Valentin Lungoci (26)

Foresta Suceava – Sporting Lieşti    3-1

Andrei Pavel (69), Matteo Rigoni (87), Ionuţ Artenie (90) / Daniel Munchiu (43)

CSM Focşani – Suporter Club Oţelul Galaţi    2-1