Voci de îngeri în dialog cu Euterpe și alte muze…
Suceava și-a purtat din nou straiele de sărbătoare. După doar câteva zile de la Sărbătorirea orașului, un nou eveniment marcant a așezat Suceava pe harta marilor orașe culturale ale României: Festivalul Concurs de Muzică Ușoară pentru Copii și Tineri „Voci de îngeri”. Aflat la cea de-a IV-a ediție, manifestarea s-a bucurat de prezența a nu mai puțin de 260 de concurenți de toate vârstele ce au evoluat în cele două zile de festival în fața unui juriu alcătuit din personalități ale muzicii ușoare românești, compozitori și soliști consacrați, precum și profesori de muzică din universități de prestigiu din România.
Astfel, în perioada 25-27 iunie 2021 în Sala de Spectacole a Teatrului Municipal „Matei Vișniec”, asemenea unor roiuri de albine s-au perindat rând pe rând sute de copii de la diferite școli de muzică de stat sau private din România, făcând posibil un dialog al artelor într-un sincretism perfect integrat în căutările artistice contemporane. Cuvântul și-a dat mâna cu muzica vocală, compoziția, dansul, designul vestimentar, art-soundul, rezultând un angrenaj dinamic atât sonor, cât și vizual, cu o amprentă vie din care s-au reliefat deopotrivă bucuria reîntâlnirii cu scena, cu prietenii, cu cântăreți îndrăgiți, precum și dorința de exprimare artistică într-un pronunțat spirit competitiv, live și nu online ca în ultimele câteva sute de zile…
Meritul unei astfel de împliniri profesionale și artistice îl dețin Asociația Culturală Romantic Art prin Gabriela și Andrei Morar, alături de o minunată echipă de sprijin (prezentator, echipă tehnică, voluntari etc.), Primăria Municipiului Suceava, Consiliul Local Suceava, Teatrul Municipal Matei Vișniec, precum și sponsorii festivalului. Juriul a fost prezidat de compozitorul Mihai Alexandru și a fost alcătuit din compozitorii Claudiu Bulete și Marcel Iorga, artiștii consacrați Luminița Anghel și Aurelian Temișan, profesoara de tehnică vocală completă Lucia Ciobotaru și profesorii interpreți Andrei Morar și Mihaela și Cristian Gârlea.
Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni, Interpretare și Creație. La secțiunea Interpretare (debut, soliști și grupuri mici) au existat mai multe categorii de vârstă, pe scenă evoluând copii cu vârste între 4 și 18 ani). Diversitatea abordărilor vocale, cea repertorială, precum și nivelul ridicat de pregătire al concurenților au pus adesea juriul în fața unor analize amănunțite în vederea unei ierarhizări juste a concurenților și atribuirii corecte a premiilor destinate acestora. Câștigătorul Marelui Premiu al ediției a IV a (2021) a fost desemnat în unanimitate de voturi, având punctajul cel mai mare: domnișoara Natalia Bendre din Oradea.
Recitalurile din seara zilei de vineri și amiaza zilei de duminică au electrizat publicul avându-i ca protagoniști pe câțiva din membrii juriului: cunoscuții cântăreți Luminița Anghel și Aurelian Temișan, cărora li s-au alăturat profesoara Lucia Ciobotaru și familia de profesori Mihaela și Cristian Gârlea (Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași, respectiv Academia de Muzică „Ghe. Dima” din Cluj, extensia Piatra Neamț), cei din urmă cântând în formulă voce și pian. În ziua Galei Laureaților, duminică 27 iunie, pe scena festivalului a urcat și câștigătoarea ediției anterioare, Adnana Mocanu. Merită menționată contribuția de netăgăduit a prezentatoarei Lena Marianciuc, elegantă și inspirată prezență care a reușit ca pe durata celor aproximativ 30 de ore să manifeste o deosebită acuratețe în rostire, inteligență, răbdare și forță creatoare în generarea scurtelor, dar numeroaselor momente de prezentare.
De asemenea, se cuvine să menționăm sonorizarea fără cusur, precum și transmisia live a evenimentului, dar și spiritul de echipă al voluntarilor. Felicitări tuturor! Iată că se poate! Frumos și bine. Așteptăm cu bucurie ediția 2022!
Link-ul Gala decernarii premiilor si recitalul invitatilor: https://www.facebook.com/VocideIngeri/videos/523344378817720
Bendre Natalia Alexandra – Oradea BH – 11 ANI – MARELE TROFEU „VOCI DE ÎNGERI„
Chitic Ruxandra Maria – Suceava – 17 ANI – TROFEUL SECȚIUNII DEBUT
Roman Cristina Maria – Borșa MM – 17 ANI – TROFEUL SECȚIUNII DEBUT
Pohodnicaru Natalia Maria – Păun IS – 6 ANI – TROFEUL KIDS
Siladi Maya – Oradea BH – 9 ANI – TROFEUL JUNIOR
Panaite Alexia Maria – Bacău – 14 ANI – TROFEUL ADOLESCENT
Jitaru Lavinia Domnica – Șcheia SV 17 ANI – TROFEUL NEW GENERATION
Băneșiu Arina – Brașov – 11 ANI – PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI
SECȚIUNEA DEBUT
CATEGORIA 4 – 5 ANI
Roș Ana – Cluj-Napoca – TROFEUL CATEGORIEI
Chiru Cosmina Maria – Botoșani – PREMIUL I
Apetrei Elisabeta – Suceava – PREMIUL I
Butuc Sofia Elena – Piatra Neamț – PREMIUL I
Mazareanu Eliza Ioana – Piatra Neamț – PREMIUL I
Ursu Anastasia Maria – Roman NT – PREMIUL II
Morar Zimbru Calin Teodor – Suceava – PREMIUL II
Magazin Mia Maria – Suceava – PREMIUL II
Seserman Karina Teodora – Suceava – PREMIUL II
Bejan Mara – Suceava – PREMIUL III
Iamandi Elena Ingrid – Piatra Neamț – PREMIUL III
Mușuțan Teodora – Cluj-Napoca – PREMIUL III
Păcuraru Giulia Maria – Cluj-Napoca – PREMIUL III
DEBUT 6 – 7 ANI
Unguras Oana Ilaria – Oradea BH – TROFEUL CATEGORIEI
Vulpe Boaru Anisia Nectaria – Oradea BH – PREMIUL I
Ilea Maria – Iași – PREMIUL I
Ițco Rareș Ștefan – Ipotești SV – PREMIUL I
Blanar Maia Elena – Suceava – PREMIUL I
Zimbru Eliza Antonia – Suceava – PREMIUL II
Lazăr Maria Antonia – Borlești NT – PREMIUL II
Timofte Ioana – Suceava – PREMIUL II
Cojocariu Daria Antonia – Suceava – PREMIUL III
Cîrcu Moisă Tudor Matei – Suceava – PREMIUL III
DEBUT 7 – 8 ANI
Țoptea Karina Florina – Lețcani IS – TROFEUL CATEGORIEI
Mareș Maya Gabriela – Botoșani – PREMIUL I
Crișan Catinca – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Racovițan Caterina – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Ursuleasa Ingrid Maria – Iași – PREMIUL I
Ciocan Delia Ioana – Fălticeni SV – PREMIUL I
Mihăluțe Sara – Roman NT – PREMIUL I
Bompa Elena – Suceava – PREMIUL II
Vătăjelu Ioana – Piatra Neamț – PREMIUL II
Hreniuc Petruța Maria – Suceava – PREMIUL II
Copaciu Alma Maisa – Cluj-Napoca – PREMIUL II
Danci Rebecca Maria – Borșa MM – PREMIUL II
Solcan Clara Odette – Suceava – PREMIUL II
Tucaliuc Amedeea Elena – Suceava – PREMIUL III
Gondor Daniel George – Suceava – PREMIUL III
Ivanovici Aura Maria – Gura Humorului SV – PREMIUL III
Caragea Pop Baciu Ana Maria – Oradea BH – PREMIUL III
Talpalariu Anastasia – Suceava – PREMIUL III
Lungoci Anastasia Ioana – Frătăuți SV – PREMIUL III
DEBUT 8 – 9 ANI
Ojog Darius Constantin – Iași – TROFEUL CATEGORIEI
Mocan Ștefania Diana – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Lungu Sofia Maria – Roman NT– PREMIUL I
Ciupercă Delia Narcisa – Suceava – PREMIUL I
Tudor Antonia – Suceava – PREMIUL I
Foca Mara Amalia – Marginea –SV – PREMIUL II
Cian Diana Ioana – Cluj-Napoca – PREMIUL II
Nastasă Natalia – Suceava – PREMIUL II
Dăscăliac Anisia – Suceava – PREMIUL II
Grămadă Anastasia – Liteni SV – PREMIUL II
Daniliuc Georgiana Andreea – Suceava – PREMIUL III
Preutescu Eva Cătălina – Vama SV – PREMIUL III
Blanariu Ana Antonia – Piatra Neamț – PREMIUL III
Chelariu Alexandra Ioana – Suceava – PREMIUL III
DEBUT 9 – 10 ANI
Petrina Aida – Cluj-Napoca – TROFEUL CATEGORIEI
Nacu Sofia Andreea – Botoșani – PREMIUL I
Zaharie Iannis Daniel – Rădăuți SV – PREMIUL I
Avram Lorena Maria – Galați – PREMIUL I
Craciun Natalia – Suceava – PREMIUL I
Amariei Elena Melania – Lețcani IS – PREMIUL II
Sudor Ecaterina – Piatra Neamț – PREMIUL II
Profiroiu Ines Elena – Iași – PREMIUL II
Pop Ema Augusta – Aghirieș CJ – PREMIUL II
Cimbru Ana Tania – Moara SV – PREMIUL III
Luca Mara Antonia – Suceava – PREMIUL III
Macoveiciuc Victoria Gabriela – Suceava – PREMIUL III
Țurcanu Ștefania Miruna – Adâncata SV – PREMIUL III
DEBUT 10 – 11 ANI
Jitaru Cristina Elena – Scheia SV – TROFEUL CATEGORIEI
Mîți Carla Anamaria – Moisei MM – PREMIUL I
Stoian Rareș Ionuț – Roznov NT – PREMIUL I
Purice Iustina – Botoșani
Pișcu Maria Andrada Meda– Suceava – PREMIUL I
Dascălu Amalia – Roman NT – PREMIUL I
Petruc Mateo Gabriel – Suceava – PREMIUL I
Dumitraș Rareș Teodor – Vatra Dornei SV – PREMIUL II
Gavrilovici Carla Ioana – Bosanci SV – PREMIUL II
Mazăre Maria Antonia – Gura Humorului SV – PREMIUL II
Parasca Alesia Ioana – Suceava – PREMIUL II
Bălăceanu Marta – Mălini – SV – PREMIUL III
Șerpar Sofia Veronica – Cluj-Napoca – PREMIUL III
Barbă Mara Ioana – Suceava – PREMIUL III
Hodor George Alexandru – Roznov NT – PREMIUL III
Serediuc Alessia Maria – Adâncata SV – PREMIUL III
DEBUT 12- 14 ANI
Gazda Elisabeth Maria – Siret SV – TROFEUL CATEGORIEI
Cornea Giorgia – Fălticeni SV – TROFEUL CATEGORIEI
Tomoiaga Veronica Iuliana – Borșa MM – PREMIUL I
Popovici Maya Maria – Suceava – PREMIUL I
Danci Alessia Maria – Borșa MM – PREMIUL I
Nan Teodora Maria – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Fermus Ecaterina – Roznov NT– PREMIUL I
Mihali Lucia Ionela – Borșa MM – PREMIUL II
Mihali Cristian Gabriel – Borșa MM – PREMIUL II
Anghelea Bianca Ana Maria – Liteni SV – PREMIUL II
Ruscan Rebeca Maria – Suceava – PREMIUL II
Sandor Ariana Antonia Maria – Cluj-Napoca – PREMIUL III
Bivol Ana Maria Cezara – Suceava – PREMIUL III
Timiș Anamaria – Borșa MM – PREMIUL III
Baciu Ana Maria – Iași – PREMIUL III
DEBUT 15 – 17 ANI
Hanțig Ionuț Cristian – Borșa MM – TROFEUL CATEGORIEI
Ursachi Geanina Raluca – Vicovu de Jos SV – PREMIUL I
Liuțe Giadda – Borșa MM – PREMIUL I
Aenoaei Loredana – Solca SV – PREMIUL II
Timiș Alexandra Sînziana – Borșa MM – PREMIUL III
SECȚIUNEA SOLIȘTI
SOLIȘTI 4 – 6 ANI
Mureșan Lucas Daniel – Florești CJ – TROFEUL CATEGORIEI
Ilisei Miriam Ana – Suceava – PREMIUL I
Botcă Ilinca Cătălina – Florești CJ – PREMIUL I
Păvăleanu Bianca Ana Maria – Piatra Neamț – PREMIUL I
Ieremciuc Carol Andrei – Suceava – PREMIUL II
Pușcașu Andi George – Botoșani – PREMIUL II
Petrea Emma Elena – Iași – PREMIUL II
Tîrnoveanu Sara Natalia – Suceava – PREMIUL III
Fora Brianna Maria – Oradea BH – MENȚIUNE
Bojan Lorena Daniela – Apahida CJ – MENȚIUNE
SOLIȘTI 7 – 8 ANI
Mitoseriu Maia Ioana – Botoșani – TROFEUL CATEGORIEI
Țui Iarina Nicoleta – Iași – PREMIUL I
Crișan Antonia Sofia – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Pârâială Alessia Teodora – Iași – PREMIUL I
Petrachi Anastasia – Iași – PREMIUL I
Sumanariu Elena – București – PREMIUL I
Dascălu Maria Alexandra – Suceava – PREMIUL II
Ududec Natalia – Suceava – PREMIUL II
Lăpușan Luana Cristina – Cluj-Napoca – PREMIUL II
Hăpăianu Ema Natalia – Botoșani – PREMIUL II
Țablan Vlad Andrei – Piatra Neamț – PREMIUL II
Bejenaru Sorana – Bacău – PREMIUL III
Sabău Mara Georgiana Teodora – Cluj-Napoca – PREMIUL III
Hauca Alexandra Lenuța – Breaza SV – PREMIUL III
Mureșan Cezara Raisa – – Cluj-Napoca – PREMIUL III
Boghean Ioana Sara – Vlădeni IS – PREMIUL III
Cerlincă Maria Magdalena – Suceava – MENȚIUNE
Felappi Cristina – Oradea BH – MENȚIUNE
Shah Anandi Ruxandra – Piatra Neamț – MENȚIUNE
SOLIȘTI 8 – 9 ANI
Cihodaru Anais Ioana – Iași – TROFEUL CATEGORIEI
Bejan Andra – Iași – PREMIUL I
Lupu Ana-Maria – Iași – PREMIUL II
Carcale Ana Ecaterina – Suceava – PREMIUL II
Plesca Lia Maria – Piatra Neamț – PREMIUL II
Dume Luca – Suceava – PREMIUL III
Amariei Sara Maria – Fălticeni SV – PREMIUL III
Lemnar Francesca – Gura Humorului SV – MENȚIUNE
Munteanu Denisa Elena – – Suceava – MENȚIUNE
SOLIȘTI 9 – 10 ANI
Neacșu Sofia Elena – Iași – TROFEUL CATEGORIEI
Ciubotaru Teona Maria – Suceava – PREMIUL I
Ģavruța Gavraș Cezara Teodora – Oradea BH – PREMIUL I
Roman Sara Raisa – Oradea BH – PREMIUL I
Gori Iris Veronica – Galați – PREMIUL I
Gurici Daria Elena – Iași – PREMIUL I
Nechifor Daria Maria – Iași – PREMIUL II
Maslicov Ecaterina – Piatra Neamț – PREMIUL II
Froicu Ioana Anastasia – Iași – PREMIUL II
Ion Nadia Gabriela – Iași – – PREMIUL III
Marinuc Teodor – Iași – PREMIUL III
Veniș Riana Ioana – Piatra Neamț – PREMIUL III
Tcaciuc Beatrice Ecaterina – Suceava – MENȚIUNE
SOLIȘTI 10 – 11 ANI
Haidău Giulia Elena – Iași – TROFEUL CATEGORIEI
Moloman Alin Ionuț – Iași – PREMIUL I
Toth Maria Iris – Oradea BH – PREMIUL I
Racovițan Carolina – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Grigoraș Ionuț Rareș – Piatra Neamț – PREMIUL I
Vega Anastasia Teodora – Rădăuți SV – PREMIUL II
Ghioc Simina Ruxandra – Suceava – PREMIUL II
Hurjui Medeea Mihaela – Suceava – PREMIUL II
Florea Alexia Ioana – Suceava – PREMIUL II
Urcan Ana Maria – C.Turzii CJ – PREMIUL II
Corduneanu Ana Maria – Piatra Neamț – PREMIUL II
Dume Sonia Nicolle – Suceava – PREMIUL II
Popa Alessia Maria – Bacău – PREMIUL III
Nianiou Theodora – Cluj-Napoca – PREMIUL III
Haragîș Sofia Ramona – Cluj-Napoca – PREMIUL III
Ștefăniu Miruna Andreea – Iași – PREMIUL III
Tudose Anastasia Elena – Iași – PREMIUL III
Țăruș Alexia AnaMaria – Iași – PREMIUL III
Radu Anastasia Elena – Iași – MENȚIUNE
Chiosa Maria Mădălina – Iași – MENȚIUNE
SOLIȘTI 11 – 12 ANI
Băneșiu Arina – Brașov – TROFEUL CATEGORIEI
Ojog Alexandru Ioan – Bacău – TROFEUL CATEGORIEI
Petric Ștefania – C.Turzii CJ – PREMIUL I
Siminiceanu Denisa Ioana – Iași – PREMIUL I
Fedorovici Maria – Suceava – PREMIUL I
Matei Marcus Sebastian – Roman NT – PREMIUL II
Florișteanu Ursache Sofia Maria – Suceava – PREMIUL II
Sumanariu Maria – București – PREMIUL II
Bărăscu Anastasia – Bacău – PREMIUL II
Cioflan Iulia Andreea – Oradea BH – PREMIUL III
Frâncu Anda Ioana – Iași – PREMIUL III
Ghip Maria Ionela – Cluj-Napoca – MENȚIUNE
SOLIȘTI 12 – 13 ANI
Manolache Nina Elena – Bacău – TROFEUL CATEGORIEI
Constantinescu David Ștefan – Iași – TROFEUL CATEGORIEI
Creangă Adelina – Piatra Neamț – PREMIUL I
Pop Alessia Valeria – Suceava – PREMIUL I
Rotaru Antonia Maria – Iași – PREMIUL I
Maxim Lavinia Gabriela – Iași – PREMIUL I
Pohodnicaru Daria Ștefana – Păun IȘ – PREMIUL II
Pisaltu Riccardo Gabriele – Dobrani NȚ – PREMIUL II
Mocanu Teodora – Bacău – PREMIUL II
Morar Cristiana Maria – Zalău SJ – PREMIUL II
Scutariu Ana Sorana – Roman NT – PREMIUL III
Ursache Roxana Ioana – Iași – PREMIUL III
Iacob Iustina – Suceava – PREMIUL III
Budescu Crina Ioana – Galati – PREMIUL III
Șoldan Miruna – Suceava – MENȚIUNE
Burada Carla Maria Carmina – București – MENȚIUNE
Niga Ana Maria – C.Lung Moldovenesc SV – MENȚIUNE
Cerlinca Maya Mihaela – Suceava – MENȚIUNE
Cerlinca Mara Gabriela – Suceava – MENȚIUNE
SOLIȘTI 13 – 14 ANI
Boca Andreea – C.Lung Moldovenesc SV – TROFEUL CATEGORIEI
Pavelia Medeea Alexandra – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Ursache Stefania Maria – Piatra Neamț – PREMIUL I
Dominciuc Carmen Anamaria – Cluj-Napoca – PREMIUL I
Mitrașca Marc Patric – Zalău SJ – PREMIUL I
David Andreea Francesca – Bacău – PREMIUL II
Voicu Denis Gabriel – Bacău – PREMIUL II
Popovici Miruna Alma – Rădăuți SV – PREMIUL II
Urîtu Ligia Elena – Iași – PREMIUL III
Miron Ecaterina Maria – Iași – PREMIUL III
Ciobăniță Amalia Cristina – Lețcani IȘ – PREMIUL III
SOLIȘTI 15 – 16 ANI
Munteanu Alesia Rozalina – Tecuci GL – TROFEUL CATEGORIEI
Ștefănucă Elena Bianca – Piatra Neamț – PREMIUL I
Mihali Alex – Borșa MM – PREMIUL I
Cioiniag Miruna Gabriela – Bacău – PREMIUL I
Puițău Denisa Teofana – Gura Humorului SV – PREMIUL I
Rotariu Andreea – Botoșani – PREMIUL II
Berariu Ioana Alexandra – Suceava – PREMIUL II
Caba Georgiana Maria – Oradea BH – PREMIUL III
Cășuneanu Alexia Ioana – Iași – PREMIUL III
Fălcușan Anamaria – Borșa MM– PREMIUL III
Stark Sabina Gabriela – Cluj-Napoca – MENȚIUNE
SOLIȘTI 17 – 18 ANI
Seserman Camelia Teodora – Todirești SV – TROFEUL CATEGORIEI
Sauciuc Iuliana – Milișăuți SV – PREMIUL I
Crăciun Valentin – Fălticeni SV – PREMIUL II
Cozmeniuc Diana Loredana – Dărmănesti SV– PREMIUL III
SECȚIUNEA GRUPURI MICI
Duo Maya & Cezara – Oradea BH – TROFEU
Duo Musicgirls – Cluj-Napoca – PREMIUL I
AKAgirls – Iași – PREMIUL I
Duo Antonia si Teo – C.Lung Moldovenesc SV – PREMIUL II
Happy Kids – Cluj-Napoca – PREMIUL II
Trio Diamonds – Cluj-Napoca – PREMIUL III
SECTIUNEA CREATIE
Nume melodie – Tărâmul viselor – TROFEU
Muzică – Ovidiu Anton
Versuri – Ovidiu Anton
Interpret – Natalia Bendre – Oradea BH
Nume melodie – Rupem liniștea – PREMIUL I
Muzica si text – Radu Gulică
Interpret – Ștefania Petric – Cîmpia Turzii CJ
Nume melodie – Provocare – PREMIUL I
Muzică și versuri – Alexander Shiva, Sara JSun Mircea Perușan
Interpret – Ghioc Simina Ruxandra – Suceava
Nume melodie – Thinking about you – PREMIUL II
Muzică și text – Georgiana Maria Caba
Interpret – Georgiana Maria Caba – Oradea BH
Nume melodie – Singură acasă – PREMIUL II
Muzica și text – Claudiu Bulete
Interpret – Ana Maria Urcan – Cîmpia Turzii CJ
Nume melodie – Mulțumesc din suflet, mama – PREMIUL III
Muzica și text – Marcel Iorga
Interpret – Riccardo Gabriele Pisaltu – Dobreni NT
Nume melodie – Mia Bella Isabela – PREMIUL III
Muzica – Marcel Iorga
Text – Carmen Aldea Vlad
Interpret – Natalia Ududec – Suceava