competițional 2022-2023 după ce a reușit să promoveze în Divizia A1. În primul meci oficial, CSM Suceava a primit, în cadrul turului I al afazei I a Cupei României, vizita formației U Cluj.

Aflați la primul joc după revenirea pe prima scenă a voleiului masculin românesc și tot la o primă întâlnire cu sala ”Dumitru Bernicu” din complexul LPS Suceava, elevii antrenorilor Tudor Orășanu și Vasile Moșuc au fost copleșiți de emoție. Dacă ar fi avut mai multă prezență de spirit ei ar fi putut câștiga lejer un set în fața grupării ardelene, singurul jucător de calibru al oaspeților și chiar și de pe teren fiind veteranul Vald Negrean.

Primul set al disputei dintre CSM Suceava și U Cluj a fost fără istoric practic, tinerii jucători ai grupării gazdă tremurând la fiecare minge. Setul al doilea a fost mult mai echilibrat, sucevenii nereușind ca un făcut să se distanțeze la două puncte de adversarii lor în niciun moment al setului, ei greșind de fiecare dată următoarea minge după au atac bun. Oricum, fără a dori să reproșăm nimănui nimic din tabăra gazdă dat fiind tracul inerent de debut, totuși diferența în setul al doilea a fost făcută de ”comisarul” Roman care a gafat de patru-cinci ori la rând, fiecare eroare fiind punct în favoarea oaspeților.

După ratarea egalării, CSM Suceava a căzut și psihic pierzând ușurel și ultimul set al confruntării cu U Cluj. Așadar, în Cupa României la volei masculin, CSM Suceava – U Cluj 0-3 (-12, -20, -18).

CSM Suceava va debuta în campionat tot pe teren propriu în fața grupării Explorări Baia Mare, sâmbătă 8 octombrie.

CSM Suceava: Gontariu (9), Boghean (4), Ciubotaru (4), D. Pop (3), Al. Dragomir (1), Roman (1), Sasu (-), Hortopeanu (-), Curic (-), Platon (libero). Nu au jucat: L. Tofan, Ciubotariu. Antrenor: Tudor Orășanu.

Au jucat pentru ”U” Cluj: Negrean (17), Neag (10), Tănase (9), Varga (6), Purcaru (4), Iov (3), Mocan (1), Popovici (libero). Nu au jucat: Onofrei, Borod, Verciuc, Savu, Pițigoi (libero). Antrenor: Milan Bratic.