CSM Arcada Galaţi a fost învinsă în deplasare de formaţia poloneză PGE Skra Belchatow, cu scorul de 3-2 (25-21, 26-24, 19-25, 21-25, 15-13), în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei CEV la volei masculin.

Campioana României s-a înclinat după două ore şi 9 minute de joc, reuşind să egaleze la seturi la un moment dat, 2-2, după 2-0 pentru gazde. În setul al doilea, Arcada Galați a condus cu 22-20, dar în cele din urmă polonezii s-au impus cu 26-24.

Filip Sestan şi suceveanul Alexandru Raţă au fost cei mai buni jucători ai gălăţenilor, cu câte 22 de puncte. Marian Bala a contribuit cu 15 puncte.

De la gazde s-au remarcat Dick Kooy (23 puncte), Aleksandar Atanasijevic (22), Mateusz Bieniek (13) şi Milad Ebadipour Ghara (12).

Au arbitrat ucraineanul Vitali Parşin şi belarusul Serghei Voitiahovici.

Manşa secundă se va disputa pe 8 februarie, la Galaţi.

Volei masculin – Liga Campionilor. Suceveanul Alexandru Rață, unul dintre principalii marcatori pentru Arcada Galați, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)