Sarbatoarea Muntelui 2019

Zilele Colegiului Naţional de Informatică Spiru Haret din Suceava vor avea loc în perioada 8 – 10 mai a.c. Potivit directorului acestei unităţi de învăţământ, prof. Virginel Iordache, deschiderea oficială manifestării va avea loc joi, 8 mai 2014, la ora 9:30, în aula colegiului. În cadrul acestei manifestări, pe lângă simpozioane şi prezentări vor fi organizate şi o serie de evenimente precum „Concursul de Matematică Spiru Haret 2014”, Festivitatea de premiere a elevilor – „ LINFO @ SV” – ediţia a XI-a, momente artistice, sau Cupa Spiru Haret la şah.

 

8 Mai

COLEGIUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ „SPIRU HARET”
trecut şi perspectivă

Ora: 930

DIRECTOR: Profesor VIRGINEL IORDACHE

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului

Mesaje ale invitaţilor:

  • Consiliul Judeţean Suceava
  • Primăria Municipiului Suceava
  •  Inspectoratul Şcolar al Judeţului Suceava
  •  Facultatatea de Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor
  •  Directori de licee şi şcoli gimnaziale

Armonii de primăvară – „Sunet şi culoare”- moment artistic

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului

„ARC PESTE TIMP”
Întâlnire cu profesorii de ieri şi de azi ai colegiului

Ora: 1100

Loc de desfăşurare: CANCELARIA profesorilor

Profesorii încadraţi ai colegiului

Invitaţi:

  •  Profesor Axinte Elena
  •  Profesor Beldiman Brînduşa
  •  Profesor Bilan Carmen
  •  Profesor Dron Dănuţ
  •  Profesor Enache Maria
  •  Profesor Fanea Adriana
  •  Profesor Grosariu Maria
  • PREZENTAREA

PUBLICAŢIILOR COLEGIULUI

  •  Profesor Latiş Cecilia
  •  Profesor Mandici Maria
  •  Profesor Maximiuc Brînduşa
  •  Profesor Nebunescu Alexandru
  •  Profesor Pintilie Aurica
  •  Profesor Strugaru Maria
  •  Profesor Vasilovici Gica
  • Revista ADOLESCENŢI
  • Revista TEENAGE CULT
  • Revista MATHESIS
  • Gazeta M.I.F.

Ora: 1200

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului

8 MAI 2014

Ora: 10.00

„LINFO @ SV” – ediţia a XI-a”
Concurs de creativitate  în domeniul software

Loc de desfăşurare: Laboratoarele de Informatică

Cadre didactice coordonatoare:

  • Profesor  Freitag Gabriela
  • Profesor Diţu Garofiţa
  • Ing. Ciutac Cristina
  • Profesor Mocanu Corina
  • Profesor Tompea Viorel
  • Ing. Sofian Alexandru
  • Profesor Ildegez Mihaela
  • Profesor Amănoae Iulian
  • Informatician Danileţ Dumitru
  • Profesor Cojocariu Maria
  • Profesor Diţu Garofiţa

 

Ora: 11.00 – 12.00

„ ŞCOALA   DOMNULUI   TRANDAFIR”
Realizarea unei paralele între învăţământul secolului al XIX-lea şi învăţământul modern

Loc de desfăşurare:  Sala MULTIMEDIA

Cadre didactice coordonatoare:

  • Profesor Orhian Olga
  • Profesor Bejinariu Mărioara
  • Profesor Harja Irina
  • Profesor Vasiliu Gabriela
  • Bibliotecar Chiriac Roxana

 

Ora: 12.00-14.00

„PRIMĂVARA – O PICTURĂ PARFUMATĂ CU VIBRĂRI DE VIOLET”
Prezentare  Power – Point
Program  muzical-artistic

Loc de desfăşurare: Cabinet de Limba şi Literatura Română

Cadru didactic coordonator:

  • Profesor  Florea Svetlana
  • Profesor Dolgu-Ursuleanu Dana

 

Ora: 12.00-13.00

„EVOLUŢIA  SISTEMELOR  DE  ÎNREGISTRARE  ŞI REDARE  A  SUNETELOR”

Loc de desfăşurare: Laborator de Fizică

Cadru didactic coordonator:

  • Profesor  Pintilie Ştefan

INVITAŢI:

  • Elevii din clasa a VIII-a de la Şcoala Gimnazială Nr. 9 SUCEAVA
  • Profesor de fizică: Marinela SIBECHI

 

Ora: 12.00-13.00

„SĂ  TRĂIM  ÎNTR-UN  MEDIU  CURAT!”
Concurs de postere şi fotografii

Loc de desfăşurare: Expoziţie de postere şi fotografii (holul colegiului – etaj III).

Cadre didactice coordonatoare:

Profesor  Grigoraş Gabriela                      Profesor Chitială Roxana

Profesor Mlenarz Cristina                         Profesor Chirilă Loredana

Bibliotecar Chiriac Roxana

 

Ora: 12.00-13.00

„ROMÂNIA – FILE  DE  ISTORIE”
Manifestare dedicată Zilei Independenţei de Stat a României
Prezentări de lucrări în Power-Point, film documentar, dezbatere

Loc de desfăşurare: Cabinet de Istorie

Cadre didactice coordonatoare:  Profesor  Atănăsoae Maria

Profesor Atomei Florentina

INVITAT: Florin PINTESCU – Conferenţiar universitar doctor

 

Ora: 13.00-14.00

 

  • „RĂSFOIND CĂRŢILE LUMII”

Prezentări inedite de carte

 

 

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: Sala I.2

Cadru didactic coordonator:  Profesor Guz Maria

 

Ora: 13.00-14.00

 

  • „LECTURIADA … ”

Cerc de lectură

 

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: Cabinet de Limbi Moderne

Cadru didactic coordonator:  Profesor Samoilă Mariana

 

 

 

 

 

 

 

Ora: 13.00-14.00

 

 

  • „CONTRIBUŢIA  MITROPOLIŢILOR  LA DEZVOLTAREA  ÎNVĂŢĂMÂNTULUI  ROMÂNESC”                                                                                                                            Activitate de cerc pedagogic

 

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare:  AULA Colegiului Naţional de Informatică “Spiru Haret”SUCEAVA

Cadru didactic coordonator:  Profesor Savin Oana

Preot  Păstrăv Ciprian

 

Ora:14.00

 

  • CONCURSUL DE MATEMATICĂ                         „SPIRU HARET” 2014
  •  ”

Cerc de lectură

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare:

  • Prezentarea ofertei de şcolarizare  pentru anul şcolar 2014-2015 şi vizitarea colegiului

Loc de desfăşurare:  AULA  Colegiului Naţional de Informatică                                                                                              “Spiru Haret” SUCEAVA

  • Proba de concurs de cultură generală la matematică şi perspicacitate

Loc de desfăşurare:  Sălile de clasă de la etajul II                                                                                               (Sala II.2, Sala II.3, Sala II.4, Sala II.5, Sala II.6)

Cadre didactice coordonatoare:

Profesor Miron Dorel              Profesor Bursuc Ion

Profesor Oanea Călin             Profesor Macovei Daniela

Profesor Andrei Anca            Profesor Lavric Carmen

INVITAŢI: Elevii de clasa a VII-a şi a VIII-a  de la Şcolile Gimnaziale  partenere din                           judeţ.

 

9 MAI 2014

 

Ora: 8.00-9.00

 

  • „TRĂIEŞTE-ŢI  VISURILE  PRINTR-O  CARTE”

Cerc de lectură

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: Cabinet de Limba şi Literatura Română

Cadru didactic coordonator:  Profesor  Jelea Monica

 

Ora: 9.00-9.30

 

  • „ LINFO @ SV” – ediţia a XI-a

Festivitatea de premiere a elevilor

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului Naţional de Informatică “Spiru Haret” SUCEAVA

 

Ora: 9.00-10.00

 

  • „ FILE  DE  CARTE  PE  MICUL  ECRAN”                             Vizionare de filme didactice

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: Cabinet de Limba şi Literatura Română

Cadru didactic  coordonator:  Profesor  Jelea Monica

 

 

 

 

Ora: 9.00-10.00

 

  • „PROTEINELE  VEGETALE  ŞI  ROLUL LOR  ÎN  ALIMENTAŢIE”                                                 Exemple de bune practici

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare:  Laborator de Biologie

Cadru didactic coordonator:  Profesor  Grigoraş Gabriela

Laborant Ing. Negriuc Carmen

INVITAŢI:  Elevii claselor a VIII-a de la Şcoala Gimnazială Nr. 8 SUCEAVA

 

Ora: 9.30-12.00

 

  • „ ENGLISH  IS FUN!”

 

 

 

Ora: 9.30-10.00

Prezentarea ofertei de şcolarizare pentru anul 2014-2015

Prezentare  de carte în limba engleză – Editura Longman

“Jurnal de proiect” – impresii de călătorie ale elevilor participanţi la proiectele

europene

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului Naţional de Informatică “Spiru Haret” SUCEAVA

INVITAŢI: Elevii de clasa a VII-a şi a VIII-a de la Şcolile Gimnaziale

Cadre didactice coordonatoare:

Profesor Tecuceanu Florin          Profesor Boşca Daniela

Profesor Bodnar Loredana                   Profesor Mihoc Aura

Profesor Rotaru Daniela

Profesor Cîrţu Raluca

 

Ora: 10.00 – 11.00

 

  • „ ENGLISH  IS FUN!”

Concurs interactiv KARAOKE

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului Naţional de Informatică “Spiru Haret” SUCEAVA

INVITAŢI: Elevii de clasa a VII-a şi a VIII-a de la Şcolile Gimnaziale

Cadre didactice coordonatoare:

Profesor Tecuceanu Florin                                     Profesor Rotaru Daniela

Profesor Bodnar Loredana                                     Profesor Cîrţu Raluca

Ora: 10.00-10.30

 

  • PREZENTARE WEBSITE  –  Parlon Francais aux                 Colegiul Naţional de Informatică “Spiru Haret”

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: Sala MULTIMEDIA

Cadre didactice coordonatoare:  Profesor Boşca Daniela

Profesor Mihoc Aura

 

Ora: 10.00-11.00

 

  • „ INTERACŢIUNEA  ELECTROMAGNETICĂ DINTRE  DOUĂ SARCINI  MAGNETICE.”

 

 

 

 

 

Cadru didactic coordonator:  Profesor Rusu Constantin

Loc de desfăşurare: Laborator de Fizică

 

Ora: 10.00-12.00

 

  • „ 2014-ANUL  EUROPEAN  AL  LUPTEI ÎMPOTRIVA  RISIPEI  DE  ALIMENTE.”                                                                                                                            Realizarea de miniproiecte şi prezentări multimedia care au ca temă anul european al luptei împotriva risipei de alimente.

 

 

 

 

 

Cadru didactic coordonator:  Profesor Huţupaş Anişoara

Profesor Roşu Rodica

Profesor Purice Genoveva

Loc de desfăşurare: Laborator de Chimie

 

Ora: 10.00-11.00

  • „SĂ  TRĂIM  ÎNTR-UN  MEDIU  CURAT!”                  Premierea concuruluis de postere şi fotografii

 

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: Laborator de Biologie

 

 

Ora: 11.00-12.00

 

  • „TINERII  DEZBAT”                                                       Discuţii

 

 

 

 

Cadru didactic coordonator:  Profesor Samoilă Mariana

Loc de desfăşurare: Sala I.7

 

Ora: 11.00-12.00

 

 

  • „ENGLISH  IS FUN!”

Moment artistic

 

 

 

 

 

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului Naţional de Informatică “Spiru Haret” SUCEAVA

INVITAŢI: Elevii de clasa a VII-a şi a VIII-a de la Şcolile Gimnaziale

Cadre didactice coordonatoare:

Profesor Tecuceanu Florin                                     Profesor Rotaru Daniela

Profesor Bodnar Loredana                                     Profesor Cîrţu Raluca

Profesor Boşca Daniela                                          Profesor Mihoc Aura

Ora: 11.00-12.00

  • „MAGIA  MAGNEŢILOR”

 

 

 

Cadru didactic coordonator:  Profesor Minea Gheorghe

Loc de desfăşurare: Laborator de Fizică

 

Ora: 11.00-13.00

 

  • „INTERFERENŢE”

Concurs de creaţie literară, muzicală şi abilităţi meşteşugăreşti                                                                             Expoziţie de fotografie

 

 

 

 

 

Cadru didactic coordonator:  Profesor Bran Veronica

Loc de desfăşurare: Cabinet de Ştiinţe Socio-Umane

 

Ora: 12.00-13.00

 

  • „SOFTUL  EDUCAŢIONAL  ÎN  FIZICĂ”

 

 

 

 

 

Cadru didactic coordonator:  Profesor Moscaliuc Florin

Loc de desfăşurare: Laborator de Fizică

 

Ora: 12.00-13.00

  • „ROMÂNIA ŞI UNIUNEA EUROPEANĂ”                                Concurs temetic, prezentări de lucrări în  Power-Point

 

 

 

Cadre didactice coordonatoare:  Profesor Atănăsoae Maria

Profesor Atomei Florentina

Loc de desfăşurare: Cabinet de Istorie

INVITAŢI: Elevii claselor a VIII-a de la Şcoala  Gimnazială “Miron Costin” SUCEAVA

Ora: 12.00-13.00

 

  • „BASARABIA PRIN OCHII  TĂI”                                        Dialog între elevii basarabeni şi  români

 

 

 

 

Cadre didactice coordonatoare:  Profesor Diţu Garofiţa

Profesor Purice Genoveva

Loc de desfăşurare: AULA Colegiului Naţional de Informatică “Spiru Haret” SUCEAVA

 

10 MAI 2014

Ora: 10.00-13.00

  • „CUPA „SPIRU-HARET” LA ŞAH                        Concurs – ediţia a II-a

 

 

Cadre didactice coordonatoare:  Profesor Vărăeanu Brînduşa

Profesor Bejinariu Iulian

Loc de desfăşurare:  Sala I.7

 

Zilele Colegiului Naţional de Informatică Spiru Haret Suceava au loc în perioada 8 – 10 mai, 10.0 out of 10 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Educaţie
Aeroportul International Stefan cel Mare Suceava
REVINE Suceava
Hornar de Bucovina
ROMFOUR - Transport international de persoane colete - auto pe platforma
Loial Impex Suceava