În ultima rundă a sezonului regulat al Ligii Naţionale de handbal masculin, CSU Suceava a evoluat pe terenul grupării HC Vaslui. În cazul unui succes, coroborat cu eventuala înfrângere a celor de la Minaur Baia Mare, sucevenii ar fi putut ajunge în play-off chiar, însă şi o victorie la Vaslui ar fi contat enorm în perspectiva turneului play-out.

Din nefericire, niciuna din variantele pozitive nu s-a adeverit pentru elevii antrenorului Adrian Chiruţ, adică CSU Suceava a pierdut la Vaslui, iar Minaur Baia Mre i-a „nimicit” pe timişoreni.
Cu Claudiu Dediu în prim-plan, vasluienii au început tare disputa cu sucevenii conducând la un moment dat cu 5-1. Treptat jocul s-a echilibrat şi sucevenii s-au apropiat la 7-6, pentru ca la pauză scorul să fie favorabil gazdelor, 10-9.

Şi începutul părţii secunde a fost dezastruos pentru universitarii suceveni, între minutele 32 şi 40 ei încasând cinci goluri consecutive. De la 16-10 în favoarea vasluienilor, oaspeţii au început cursa de urmărire, dar nu s-au putut apropia la mai puţin de două goluri diferenţă pe tabela de marcaj. De la 21-19 până la final sucevenii au mai marcat doar de două ori, în timp de gazdele au punctat de patru ori. Gabi Burlacu şi Adrian Târzioru nu au fost în zi de graţie, primul marcând un singur gol, în timp ce al doilea a înscris de trei ori. De partea vasluienilor, Claudiu Dediu şi Gabriel Bujor au marcat 13 din cele 25 de goluri ale gazdelor!

CSU Suceava: Cr. Tcaciuc, I. Andrei – Burlacu (1), Costea, Ciubotariu (1), Baican (1), Tîrzioru (3), Sipka (3), Sandu Mihai (3), Petrea (3), Olariu (3), Cotinghiu (3).

8. HC Odorhei 26 10 2 14 427-482 32
9. Minaur Baia Mare 26 10 1 15 642-674 31
10. CSU Suceava 26 7 4 15 654-676 25
11. CSM Focşani 26 7 3 16 601-650 24
12. HC Vaslui 26 7 1 18 637-730 22
13. CSM Făgăraş 26 5 1 20 585-679 16
14. Poli Iaşi 26 1 2 23 563-733 5

* HC Odorhei şi Poli Iaşi s-au retras din campionat.
Deşi a încheiat campionatul pe locul IX, CSU Suceava este abia pe locul III în clasamentul play-out. Problema formaţiilor retrogradate nu se mai pune din cauza retragerilor celor de la HC Odorhei şi Poli Iaşi, dar ultimele două din play-out vor juca un baraj de menţinere în Liga Naţională cu ocupantele locurilor secunde din Divizia A.