![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/26/396175/2e769054a9097ea43d1b94d7c02050120.jpg)
Peste 110 de meșteri populari participă la „Lume, lume … hai la târg!” din Muzeul Satului Bucovinean. Niculai Barbă: „Acest eveniment este unic la nivelul întregii țări” (FOTO)
Nu mai puțin de 113 de meșteri și producători din județul Suceava din întreaga țară dar și din Republica Moldova participă la ediția de anul acesta a evenimentului „Lume, lume hai la târg!” care are loc...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/14/390618/cd3abadf9f2da74f88713a75f02050120.jpg)
Marcel Ciolacu a anunțat că își dorește ca președintele ales al CJ Suceava, Gheorghe Șoldan, să intre în conducerea centrală a PSD
Liderul PSD Marcel Ciolacu a anunțat într-un interviu acordat unui post național de televiziune că își dorește ca președintele ales al CJ Suceava, deputatul Gheorghe Șoldan, să intre în conducerea centrală...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/22/395578/cebfddb8b24f7a7f87d23478a02050120.jpg)
Maria Dragomiroiu va susține un spectacol la ediția de anul acesta a evenimentului „LUME, LUME… HAI LA TÂRG!” din Muzeul Satului Bucovinean
Muzeul Național al Bucovinei organizează și în acest an manifestarea de tradiție LUME, LUME… HAI LA TÂRG!, în perioada 26 – 28 iulie 2024, la Muzeul Satului Bucovinean. Pe ulițele muzeului vor fi peste...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/19/2c570541f585d64ae85d9ba7102050120.jpg)
Șoldan: „De sâmbătă dimineață, oamenii din Solca vor avea apă la robinete. Apa nu este potabilă, dar asigurăm necesarul pentru scopuri menajere și gospodărești”
Președintele ales al Consiliului Județean Suceava, deputatul PSD de Suceava, Gheorghe Șoldan, a anunțat că locuitorii din Solca vor avea începând de mâine dimineață apă la robinetele din case. Gheorghe...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/19/395155/365c29cf9539f49ed974bccf702050120.jpeg)
Îndemnul lui Flutur către suceveni: „Să iubiți și să susțineți în continuare autenticul frumosul, originalul, folclorul. Sunt voci care m-au criticat și pe mine că am susținut mult autenticul”
Prezent vineri la deschiderea oficială a Festivalului Internațional de Folclor „Întâlniri Bucovinene”, președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a avut un mesaj special pentru suceveni...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/17/395037/0977687d93e8309d2475384fb02050120.jpg)
Gheorghe Șoldan, alături de primarul Eduard Wendling la semnarea unui contract de 15 milioane de lei pentru modernizarea drumurilor din Păltinoasa
Președintele ales al Consiliului Județean Suceava, deputatul PSD Gheorghe Șoldan a fost astăzi alături de primarul Eduard Wendling la semnarea unui contract de 15 milioane de lei pentru modernizarea drumurilor...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/16/394910/210b92c59d5994b8b8e26aaf302050120.jpg)
Expoziția Internațională de Grafică Satirică „Bucovina” va avea loc în perioada 3 iulie – 31 august
Expoziția Internațională de Grafică Satirică „Bucovina” a ajuns în acest an la ediția a XVIII – a. Este un proiect aprobat și finanțat de Consiliul Județean Suceava și organizat de Muzeul Național...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/15/394835/22f1e290f0c173ebf436fe36602050120.jpg)
Gheorghe Șoldan anunță că și lotul 2 al autostrăzii de la Pașcani la Suceava a primit undă verde pentru construcție
Președintele ales al Consiliului Județean Suceava, deputatul PSD Gheorghe Șoldan a anunțat că și lotul 2 al autostrăzii de la Pașcani la Suceava a primit undă verde pentru construcție. Gheorghe Șoldan...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/13/394667/61bf06870a030a1eea8e271b202050120.jpg)
La aproape 85 de ani, maestrul Radu Bercea a deschis o expoziţie de grafică satirică la Gura Humorului (FOTO)
La aproape 85 de ani, maestrul Radu Bercea a deschis o expoziţie de grafică satirică la Gura Humorului. Prezent la vernisajul expoziției, vicepreședintele Consiliului Județean Suceava, Niculai Barbă, a...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/02/393634/88aeb5bff29e5d0867c7d7a3002050120.jpg)
Consiliul Județean Suceava a aprobat participarea la organizarea Forumului Economic Regional Moldova ediția 2024, la Cazinoul Băilor din Vatra Dornei, în perioada 04 – 06 iulie
Consiliul Județean Suceava a aprobat participarea la organizarea Forumului Economic Regional Moldova ediția 2024, la Cazinoul Băilor din Vatra Dornei, în perioada 04 – 06 iulie, în colaborare cu Centrul...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/07/01/393333/3e6915d69af6e243e791ba68802050120.jpeg)
Comunicat de presă. Forumul Economic Regional Moldova va avea loc în perioada 4 – 6 iulie la Vatra Dornei
Consiliul Județean Suceava a aprobat participarea la organizarea Forumului Economic Regional Moldova ediția 2024, la Cazinoul Băilor din Vatra Dornei, în perioada 04 – 06 iulie, în colaborare cu Centrul...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/24/392143/1ae8cc1433384f2241887e71502050120.jpg)
Flutur la începutul Programului Ștefanian: Ne rugăm de aici din Cetatea de Scaun pentru ca Moldova și Ucraina să finalizeze procedurile de aderare la UE
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat, astăzi, la finalul slujbei religioase de pomenire a voievozilor Moldovei că se roagă din Cetate de Scaun a Sucevei pentru ca Republica...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/17/390821/41a4c1690c66e2665c26c655102050120.jpg)
Cetatea de Scaun a Sucevei și Muzeul Satului Bucovinean sunt deschise astăzi pentru vizitare
Cetatea de Scaun a Sucevei și Muzeul Satului Bucovinean sunt deschise astăzi pentru vizitare. Anunțul a fost făcut de vicepreședintele Consiliului Județean Suceava, Niculai Barbă, care a precizat că cele...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/24/392150/b794a32a979d34f596e0449e602050120.jpg)
Gheorghe Șoldan de la Vicovu de Jos: „Sunt determinat să produc, alături de echipa mea, schimbările de care județul nostru are atât de multă nevoie”
Președintele ales al Consiliului Județean Suceava, deputatul social democrat Gheorghe Șoldan a declarat în comuna Vicovu de Jos că alături de echipa sa va aduce schimbările în bine de care are nevoie județul....
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/21/391282/9f96da35ffa66dc4a572e5ba002050120.jpeg)
S-a deschis Târgul de Sânziene din centrul Sucevei. Harșovschi: ”Vă așteptăm în număr cât mai mare să sărbătorim împreună” (foto)
În perioada 21-24 iunie, Primăria Municipiului Suceava în colaborare cu Consiliul Județean Suceava, aduc împreună meșteri populari din județul Suceava și din țară pentru Târgul de Sânziene din centrul...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/19/391022/c3bcce40d7040e5cc640ab7b102050120.jpg)
Târgul de Sânziene va avea loc în perioada 21 – 24 iunie în centrul Sucevei. Vor fi prezenți meșteri populari din județul Suceava și din țară
Consiliul Județean Suceava, prin Centrul Cultural „Bucovina”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Suceava, organizează Târgul de Sânziene. Târg al meșterilor populari, manifestare culturală ce va avea...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/19/391013/9f0a1805e5f7d9b7d1d52cb4302050120.jpg)
Vasile Tofan a fost desemnat înlocuitorul de drept al președintelui CJ Suceava. Flutur: „Nu e o chestiune că plec eu undeva”
Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava, Vasile Tofan, a fost desemnat înlocuitorul de drept al șefului acestei instituții, atunci când acesta nu își va putea exercita atribuțiile. Decizia a fost...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/19/391028/1a74f0828558891dd14b8626f02050120.jpg)
Vicepreședintele CJ Suceava, Niculai Barbă, îi invită pe suceveni și pe turiști să participe la evenimentele de anul acesta din Programului Ștefanian
Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava, Niculai Barbă, îi așteaptă pe suceveni și pe turiști să participe la ediția de anul acesta a Programului Ștefanian, care va debuta pe 24 iunie, în Cetatea...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/17/390821/41a4c1690c66e2665c26c655102050120.jpg)
Începe „Programul Ștefanian”. Slujbă de pomenire a domnilor Moldovei în Cetatea de Scaun a Sucevei
În fiecare an, Consiliul Județean Suceava, împreună cu o serie de instituții culturale din județ, organizează „Programul ștefanian”, un eveniment ce are ca principale direcții punerea în valoare a patrimoniului...
![](https://img.svnews.ro/foto/2022/08/30/309756/61b5cf237b4b44d683dae99e102050120.jpg)
22 de primării aflate în dificultate vor primi 6,6 milioane de lei de la Consiliul Județean Suceava
Consiliul Județean Suceava va aproba în ședința de luna aceasta alocarea unei sume de 6,6 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară aflat la dispoziția acestei instituții pentru 22 de localități sucevene...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/10/390125/41cec646d98308ef822fa27f002050120.jpg)
Gheorghe Șoldan: „Așa cum am promis în campanie, mă voi dedica dezvoltării și modernizării județului nostru, prin dezvoltarea fiecărei localități în parte”
Deputatul PSD Gheorghe Șoldan, care a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Suceava le-a mulțumit sucevenilor pentru încrederea avută în el și a spus că își va respecta...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/10/390051/03f1c5a0e26526b0860fb00af02050120.jpg)
Gheorghe Șoldan a câștigat lupta cu Gheorghe Flutur pentru președinția CJ Suceava cu un avans de aproape 9.000 de voturi
Deputatul PSD Gheorghe Șoldan a câștigat lupta cu liderul PNL Suceava Gheorghe Flutur pentru președinția Consiliului Suceava cu un avans de aproape 9.000 de voturi. Potrivit rezultatelor neoficiale, Gheorghe...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/10/390010/1ac260127fb5c1d8caf21fac302050120.jpg)
Gheorghe Flutur după ce Gheorghe Șoldan a câștigat pentru PSD președinția CJ Suceava: „Alegătorii au întotdeauna dreptate”
Președintele PNL Suceava și al Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a transmis astăzi un mesaj după ce potrivit rezultatelor neoficiale a pierdut alegerile pentru șefia județului pentru un nou...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/07/389631/7eea71f236e1d701a262bf8cb02050120.jpeg)
Gheorghe Flutur după recepția a 26 de microbuze școlare electrice. „Începând de astăzi acestea vor ajunge la primăriile din județ” (FOTO)
Șeful administrației județene, Gheorghe Flutur, a participat astăzi la recepția a 26 de microbuze școlare electrice. Gheorghe Flutur a spus că începând de astăzi, microbuzele vor ajunge în localitățile...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/07/389604/4e3254f0e5035b06e041c95d402050120.jpg)
Flutur anunță semnarea unui proiect de 3,4 milioane de euro pentru dotarea Spitalului Clinic Județean cu echipamente în vederea reducerii riscurilor la infecții nosocomiale. ”Cu aceste dotări va crește gradul de siguranță al pacienților”
Președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, a anunțat că astăzi a semnat un proiect de 3,4 milioane de euro pentru dotarea Spitalului Clinic Județean de Urgență ”Sf. Ioan cel Nou” Suceava cu echipamente...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/06/389593/5ad579b27c458724795f7774202050120.jpg)
Șoldan îi îndeamnă pe cetățenii din Brodina să-l voteze pe candidatul PSD Ștefan Ursaciuc pentru ca împreună cu el să poată dezvolta această comună
Candidatul PSD pentru președinția Consiliului Județean Suceava, deputatul Gheorghe Șoldan i-a îndemnat pe locuitorii din Brodina să voteze candidatul social democrat pentru primăria comunei, Ștefan Ursaciuc....
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/06/389496/2c4937d8fae4d4c4ef28ed29d02050120.jpg)
Mesajul lui Gheorghe Flutur către suceveni: ”Haideți cu mic cu mare la vot. Faceți-vă duminică timp 10 minute pentru noi să ne puneți la treabă patru ani pentru dumneavoastră”
Președintele PNL al Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, care candidează pentru un nou mandat la alegerile din 9 iunie, a transmis astăzi un mesaj către suceveni îndemnându-i să iasă duminică în număr...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/05/389293/1ddd2f9ae7fa7d7ccfee9bc8c02050120.jpg)
Președintele CJ Suceava a semnat contractul de 2,5 milioane de euro pentru digitalizarea bibliotecii județene și a altor 29 de biblioteci din județ
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a semnat contractul de 2,5 milioane de euro pentru digitalizarea bibliotecii județene și a altor 29 de biblioteci din județ. „Zi de zi avem foarte...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/05/389252/28e602f315b6d88e74a0173e702050120.jpeg)
Gheorghe Flutur anunță că lucrările la noul Spital de Oncologie din Suceava sunt aproape finalizate. CJ Suceava a alocat 10 milioane de euro pentru acest spital
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a anunțat că lucrările la noul Spital de Oncologie din Suceava sunt aproape finalizate. Anunțul a fost făcut după ce Gheorghe Flutur a inspectat...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/05/389245/6c28c4197c6ec1c2c8e7e001102050120.jpg)
Gheorghe Șoldan alături de candidatul PSD pentru Primăria Bilca: „Corneliu Savu își propune o administrație transparentă și modernă, având pregătite numeroase proiecte”
Candidatul PSD pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Suceava, deputatul Gheorghe Șoldan, a participat la lansarea candidatului social democrat pentru Primăria comunei Bilca, Corneliu Savu....
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/04/388951/dc4b683d3bd969d58f2f2345b02050120.jpg)
Flutur: Lucrările la Palatul Administrativ din Suceava sunt în grafic. Va fi o clădire emblematică pentru Suceava și pentru județ
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a declarat că lucrările re reabilitare și consolidare a Palatului Administrativ din centrul Sucevei sunt în grafic. Reamintim că Palatul Administrativ...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/03/388610/a42db00f9377af6b620609d7102050120.jpg)
Gheorghe Flutur mizează pe un tânăr antreprenor expert în atragerea de fonduri europene, Ionel Vicol, pentru Primăria Volovăț
Candidatul PNL pentru președinția Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur a participat luni dimineața, în prezența a circa 150 de oameni, la lansarea candidatului de primar PNL în comuna Volovăț...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/03/388587/39e18b22477c69afea77207d002050120.jpeg)
Gheorghe Flutur, mesaj către rădăuțeni: „Dați-mi primarul liberal să continuăm modernizarea Rădăuțiului. Rădăuțiul este pe drumul cel bun și are nevoie de dezvoltare”
Candidatul PNL pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Suceava, liderul liberalilor suceveni s-a aflat în această dimineață în municipiul Rădăuți alături de primarul liberal Bogdan Loghin...
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/03/6e9a1bf1c2885cb3bbf515b4902050120.jpg)
Gheorghe Șoldan la Voitinel: „Sute de kilometri de drumuri județene sunt în stare proastă și totuși, în această campanie, până și urșii au aflat că dacă se abat puțin din pădure, îi scoate cineva la autostradă”
Candidatul PSD pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Suceava, deputatul Gheorghe Șoldan, a fost prezent la Voitinel la o întâlnire electorală alături de primarul acestei comune, Maria Pleșca....