Canotaj – juniori. Rezultate remarcabile pentru sportivii suceveni la Cupa României
Baza Nautică Dorobanț din Iași a găzduit zilele trecute Cupa României la canotaj pentru juniori. Așa cum era de așteptat, canotorii de la CSM Suceava pregătiți de Ioan Despa și Ana Avrămia au avut din...
Atletism – Campionatul Național. Rezultate de excepție pentru sportivii suceveni
Recent la Cluj – Napoca s-a desfășurat Campionatul Național de Marș, 20.000 metri, pentru seniori, tineret U 23 și U 20. Școala de Marș suceveană și-a reconfirmat valoarea, sportivii bucovineni urcând...
Canotaj – Campionatul Național juniori. Performanțe de excepție pentru sportivii de la CSM Suceava
Baza Nautică Dorobanț din Iași a găzduit zilele trecute Campionatul Național de canotaj pentru juniori. Așa cum ne-au obișnuit, sportivii antrenați de Ioan Despa și Ana Avramia la CSM Suceava s-au descurcat...
Handbal masculin – juniori II. CSU Suceava s-a calificat în semifinalele Campionatului Național
CSU Suceava s-a calificat în semifinalele turneului final Valoare al Campionatului Național pentru Juniori II de pe primul loc în Grupa 2. Echipa antrenată de Ioan Tcaciuc a învins CSM București cu 39-29...
Canotaj – CE juniori Sportivii suceveni au contribuit din plin la zestrea de medalii a delegației României
Echipa României a cucerit șapte medalii de aur și două de argint la Campionatul European de Canotaj pentru juniori care s-a desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute, în Polonia. În urma acestor rezultate...
Atletism – Campionatele Naționale de Marș. Școala suceveană de marș și-a reconfirmat valoarea
Atleții de la CSM Suceava au urcat în zece rânduri pe podiumul de premiere la Campionatele Naționale de Marș – 10 kilometri pentru seniori, tineret și juniori U20 ce au avut loc recent la București. Delegația...
Formator de campioni naționali, europeni și mondiali în echipa lui Lucian Harșovschi: ” Lucian este om de cuvânt și cred că acest lucru este foarte important în zilele noastre”
Candidatul PNL la Primăria municipiului Suceava, Lucian Harșovschi, se bucură de prezența în echipa sa pe lista pentru Consiliul Local de un formator de campioni naționali, europeni și mondiali. Este vorba...
Luptătorii Dediu și Andris aduc bronzul la Suceava
Festivitatea de premiere a competiției de lupte greco-romane pentru categoria U20, desfășurată în orașul Călărași în data de 15 aprilie 2024, a adus momente de mândrie și bucurie pentru iubitorii de lupte...
Rugby – Divizia Națională. CSM Suceava a pierdut rezonabil, față de sezonul precedent, la Constanța
La finele acestei săptămâni, CSM Suceava a disputat primul meci din acest sezon competițional al Diviziei Naționale de rugby. După două sezoane chinuitoare în Liga Națională, acolo unde a jucat cu echipe...
Volei masculin – Divizia A2. CSM Suceava a încheiat sezonul cu o victorie de palmares contra grupării CSM București
La sfârșitul săptămânii trecute la București a avut loc ultimul turneu din cadrul sezonului regulat al seriei est a Diviziei A2 de volei masculin. Gruparea CSM Suceava a realizat un bilanț de două victorii...
Box – Campionatul Național de juniori. Trei medalii pentru sportivii suceveni
Boxerii suceveni s-au întors cu trei medalii de la Campionatul Național pentru Juniori. Constantin Vodă, de la CSM Suceava, a câștigat argintul, iar Șerban Stoica, de la CSM Suceava, și Iulian Buletică...
Canotaj. Rezultate bune pentru sportivii de la CSM Suceava la Campionatul Național de Ergometru
Târgu Mureșul a găzduit Campionatului Național de juniori pe Ergometru la sfârșitul săptămânii trecute. Canotorii de la Clubul Sportiv Municipal Suceava, pregătiți de Ioan Despa și Ana Avrămia, au fost...
Volei masculin – Divizia A2. Două victorii în turneul al patrulea pentru CSM Suceava
La finele săptămânii trecute la Râmnicu Sărat a avut loc al patrulea turneu din cadrul seriei est a Diviziei A2 de volei masculin. Echipa CSM Suceava a realizat un bilanț de două victorii și o înfrângere. Elevii...
Tir cu arcul – Campionatul Național indoor. Performanțe remarcabile pentru sportivii suceveni
De curând, la Aninoasa a avut loc prima întrecere sportivă din calendarul competițional pe 2024 al Federației Române de Tir cu Arcul, este vorba de Campionatul Național Indoor pentru seniori și tineret....
Canotaj. Nouă medalii pentru sportivii de la CSM Suceava la Cupa României la ergometru
Canotorii de la Clubul Sportiv Municipal Suceava au avut o comportare foarte bună la Cupa României la ergometru, competiție desfășurată sub egida Federației Române de Canotaj. Nu mai puțin de nouă medalii...
Volei masculin – Divizia A2. CSM Suceava a încheiat turneul de la București cu o victorie
La sfârșitul săptămânii trecute la București a avut loc al treilea turneu din cadrul seriei est a Diviziei A2 de volei masculin. În primul turneu oficial al acestui început de campionat formația CSM Suceava...
Rugby. CSM Suceava și RC Gura Humorului revin în eșalonul doi
După doi ani în care toate echipele de seniori din țară au jucat în Superligă, cu multe meciuri dezechilibrate și diferențe astronomice de scor între profesioniști și amatori, Federația Română de Rugby...
Premii de final de an. Canotorul Bogdan Moaleș, cel mai bun sportiv al CSM Suceava în 2023
Clubul Sportiv Municipal Suceava a realizat topul celor mai buni sportivi ai anului 2023. Pe prima poziție în ierarhia clubului din Areni din anul trecut s-a aflat Bogdan Moaleș. Sportivul pregătit de...
Arc peste timp. Trupa lui Căldare, revedere după 35 de ani
Una dintre cele mai simpatice generații de juniori ale echipei de fotbal CSM Suceava a fost cea din perioada, să zicem 86-88. La inițiativa unui membru de bază, Dorian Miron, ”Trupa lui Căldare”, cum a...
Box – Campionatul Național cadeți. Doi pugiliști de la CSM Suceava, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere
Sala Sporturilor din Piatra Neamț a găzduit recent Campionatul Național de box pentru cadeți, competiție la care au participat cei mai buni 215 sportivi din România la această categorie de vârstă (14 ani). Pugiliștii...
Volei masculin – Divizia A2. Bilanț bun pentru CSM Suceava după primul turneu din campionat
Primul turneu al seriei est a Diviziei A2 de volei masculin s-a desfășurat la finele săptămânii trecute la Suceava. Formația locală, pregătită de antrenorul Tudor Orășanu, a realizat un bilanț bun reușind...
Volei masculin – Divizia A2. CSM Suceava, la startul unui nou sezon în eșalonul secund
Sala ”Unirea” din Suceava va fi gazda primului turneu din cadrul seriei Est al Diviziei A2 de volei masculin. După un sezon, experimental, în primul eșalon valoric, CSM Suceava s-a întors în ”sucul propriu”...
Canotaj – Campionatul Balcanic. Rezultate de excepție pentru sportivii de la CSM Suceava
România găzduit recent Campionatul Balcanic de Canotaj pentru juniori, competiție care a adunat la start peste 300 de sportivi din țări precum Bulgaria, Croaţia, Grecia, Macedonia de Nord, Serbia, Turcia...
Rugby – Liga Națională. CSM Suceava la duelul cu Steaua, oarecum similar cu cel dintre România și Africa de Sud
Sâmbătă 16 septembrie pe stadionul ”Unirea”, după o pauză de mai mulți ani, va poposi o echipă de legendă în rugbiul românesc, Steaua București. Așadar, pentru iubitorii jocului cu balonul oval din Suceava...
Canotaj –Campionatele Mondiale. Sucevenii s-au calificat în fazele finale in-corpore
Barca feminină de opt plus unu a României, alcătuită din Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel, Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Amalia Bereş, Magdalena Rusu, Adriana Adam, Iuliana Buhuş şi Ştefania Petreanu...
Tir cu arcul. Performanțe de excepție pentru sportivii de la CSM Suceava și CSȘ Rădăuți
Campionatul național outdoor la tir cu arcul s-a desfășurat de curând la Aninoasa în județul Hunedoara, rezultatele obținute de sportivii pregătiți de Ioana Covaliu și Andrei Dănilă la CSM Suceava și CSȘ...
Handbal masculin – Liga Zimbrilor. CSU din Suceava vrea să câștige la Cluj
În cadrul etapei a doua a Ligii Naționale de hanbal masculin, CSU din Suceava va juca pe terenul nou promovatei U Cluj. Partida se va juca duminică 3 septembrie de la ora 17.30. Ambele echipe vin după...
Volei masculin. CSM Suceava a revenit în eșalonul secund
Una din echipele sucevene care a evoluat în primul eșalon valoric în sezonul precedent a fost cea de volei masculin a CSM Suceava. De-a lungul anilor, multe din generațiile sălii Unirea au rezistat în...
Volei masculin. CSM Suceava a revenit în eșalonul secund
Una din echipele sucevene care a evoluat în primul eșalon valoric în sezonul precedent a fost cea de volei masculin a CSM Suceava. De-a lungul anilor, multe din generațiile sălii Unirea au rezistat în...
Ion Lungu vrea să organizeze la Suceava un mare turneu de rugby cu participarea tuturor echipelor locale, de la Old Boys și până la copii
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a participat, astăzi, la la evenimentul „60 de ani de rugby la Suceava” organizat de Asociația Județeană de Rugby și clubul CSM Suceava. În cadrul evenimentului, Ion...
Șase decenii de rugby la Suceava!
Sâmbătă, 5 august, va fi zi de mare sărbătoare pentru rugby-ul sucevean, urmând a se marca 60 de ani de când acest sport se practică în Suceava. Începând cu ora 9.00, la baza Unirea din Suceava, pe terenul...
Performanțe de excepție pentru atleții suceveni la Cupa României
Recent, la Craiova s-a desfășurat Cupa României la atletism, competiție rezervată seniorilor și juniorilor U20. La întreceri au participat peste 250 de sportivi de la cele mai puternice cluburi din țară....
Rugby – Liga Națională. CSM Suceava a încheiat sezonul competițional 2022-2023 cu o înfrângere pe malul mării
CSM Bucovina Suceava a încheiat prima parte a Ligii Naționale de rugby cu partida disputată la Năvodari, la malul mării în compania CSM Constanța. Partida a avut o evoluție interesantă, mai ales că sucevenii...
Canotaj – Cupa României. Rezultate peste așteptări pentru sportivii de la CSM Suceava
Baza Nautică Dorobanț din Iași a găzduit zilele trecute Cupa României la canotaj pentru juniori I. Printre cele 16 cluburi care s-au prezentat cu sportivi la această competiție s-au numărat CSM Suceava...