CSU Suceava a început sezonul competițional 2017-2018 al Ligii Naționale de handbal masculin cu o mare victorie, la HC Dobrogea Sud și l-a continuat cu un joc foarte slab pe terenul Stelei. Deși sinceri să fim cele trei puncte din dreptul echipei pregătite de Adrian Chiruț și Iulian Andrei sunt aur, am sperat la o evoluție ambițioase a sucevenilor în compania vicecampioanei CSM București.

Începutul de meci a fost grozav și a ridicat în picioare publicul sucevean care ține mult la formația lui favorită. Totul a funcționat în prima repriză pentru gazde, atac, apărare, poartă, contratac, totul a mers ca pe roate, lucru evidențiat și de tabela de marcaj care arăta un neverosimil 19-14 pentru suceveni după primele 30 de minute.

Ce a urmat după pauză a fost greu de imaginat. Cu circa 10 minute înainte de final scorul era 22-26 în favoarea bucureștenilor, gazdele marcând doar 3 goluri în 20 de minute, în timp ce bucureștenii au înscris de 12 ori! Poarta suceveană a fost șvaițer, apărarea un caș cu găuri mari, atacul cașcaval pane, și CSU a pierdut cu 29-32 un meci pe care l-a avut în mână. Chiar dacă publicul i-a încurajat tot timpul pe favoriții săi, nu a reușit să-i ”lumineze”, ba chiar a glumit hâtru spunând ceva de genul ”nu vă pierdeți cu Firea!”. Cum se spune în limbaj sportiv și cu Steaua și cu CSM București a fost ”o pâine de mâncat”, formațiile bucureștene nefiind deloc de speriat.

Păcat de efortul depus și de reușitele din prima repriză, lipsa de concentrare fiind un element la care mai trebuie de lucrat. Apropo de lucrat, se poate spune liniștit că echipa suceveană a fost ”lucrată” de cuplul de arbitri Murariu – Tăbăcariu din Piatra Neamț. Deciziile lor injuste și stilul de arbitraj părtinitor l-a scos din răbdări pe antrenorul Iulian Andrei care a văzut cartonașul albastru, fiind nevoit să părăsească sala ”Dumitru Bernicu”.

Înfrângere așadar pentru CSU Suceava și pentru elevii antrenorilor Adrian Chiruț și Iulian Andrei urmează cea mai lungă deplasare, pe terenul cosmopolitei Poli Timișoara. Meciul va fi televizat pe TVR2 de la ora 16.00 sâmbătă 23 septembrie.
CSU Suceava: Cr.Tcaciuc, Duman – Olariu (6), Burlacu (2), Târzioru (8), Ciubotariu (4), Baican (3), Sipka (1), I.Tcaciuc, Costea, Sandu Mihai (1), Petrea (4).

Rezultate consemnate în etapa a III-a:

HC Odorhei – Steaua    26-20
CSU Suceava – CSM Bucureşti    29-32

Partidele HC Dobrogea Sud – Poli Timişoara, CSM Făgăraş – Potaissa Turda, Minaur Baia Mare – CSM Focşani și HC Vaslui – Poli Iaşi s-au disputat după încheierea ediției.
În primul meci al rundei, Dunărea Călăraşi – Dinamo 24-29.

11. CSM Făgăraş    2    1    0    1    51-58    3
12. Minaur Baia Mare    2    1    0    1    57-65    3
13. CSM Focşani    2    0    0    2    49-53    0
14. Poli Iaşi    2    0    0    2    56-60    0