În etapa a II-a a play-off-ului seriei I a Ligii a III-a de fotbal, Foresta Suceava a jucat sâmbătă, 9 aprilie la Bucecea, cu liderul la zi al clasamentului, Dante Botoșani. Meciul a fost unul echilibrat și s-a încheiat cu victroia gazdelor cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Gorovei în minutul 58 în urma unei faze de excepție în care a depășit ambii fundași centrali ai grupării sucevene.

Foresta Suceava a făcut un meci modest și a rezistat cu brio primele 45 de minute, dar a arătat o lipsă de prospețime, acuzată și în partida din ultima rundă de campionat de la Piatra Neamț. Se pare că pregătirea de iarnă, ”neobișnuită”, a lăsat ceva urme în tonusul echipei.

Oricum, Foresta Suceava ar fi putut scoate un punct de pe terenul celor de la Dante Botoșani în minutul 90, dar tânărul Ilie a ratat dintr-o poziție ideală. În etapa a III-a a play-off-ului Foresta Suceava va primi pe teren propriu vizita echipei Hușana Huși.

Foresta Suceava a folosit în meciul cu Dante Botoșani următoarea formulă de echipă: Mihăescu – Cimbru, Celeadnic, Makongo, Arnold, Novac, Ilie, Samson, Unghianu, Netbai, Trofan.

În al doilea meci din play-off, Hușana Huși – Bucovina Rădăuți s-a ăncheiat 0-0.

Clasament play-off
1. Dante Botoșani 2 1 1 0 1-0 44
2. Foresta Suceava 2 1 0 1 5-1 38
3. Hușana Huși 2 0 2 0 0-0 30
4. Bucovina Rădăuți 2 0 1 1 0-5 29

În turneul play-out al seriei I a Ligii a III-a de fotbal s-au consemnat rezultatele:

CSM Pașcani – Știința Miroslava 0-1
Ceahlăul Piatra Neamț – Juniorul Vaslui 1-0
CSM Bacău – Șomuz Fălticeni 0-2