Fosta colonie minieră de la Tarniţa
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/08/21/42162/1beaf6c0fa93c80b80dbfb64506500325.jpg)
La Tarniţa, locul unde până acum câţiva ani se afla una dintre cele mai mari exploatări miniere din judeţ, au mai rămas doar ruine. Fostele uzine de preparare a minereului, blocurile destinate muncitorilor, cantinele şi tot ceea ce s-a construit în perioada comunismului au rămas doar amintire. Mândria industriei miniere sucevene a fost lăsată pradă bălăriilor. Dacă treci pe la Tarniţa nu ai cum să pleci altfel decât cu un gust amar.
Tarniţa a rămas ca după un bombardament
Tarniţa de azi, cândva un furnicar
Fosta colonie minieră de la Tarniţa,