CSU din Suceava și-a ”securizat”, oarecum, locul și în sezonul viitor al Ligii Zimbrilor la handbal masculin. După un început fulminant de an cu trei victorii și un egal, formația suceveană a avut parte de un eșec nemeritat, acasă cu HC Buzău.

Cu moralul puțin șifonat după jocul cu buzoienii, bucovineni și-au revenit repede și s-au impus în cadrul Cupei României la Galați. Nu a fost ușor după prima jumătate de oră de meci, dar apoi lucrurile au intrat pe făgașul normal.

La fel s-au petrecut lucrurile și în partida de campionat cu CSM Alexandria. În prima parte a jocului, gazdele au fost în control și au condus la un moment dat cu 15-11. În acest moment în joc pentru suceveni au intrat ”dinamita” din Georgia, Kbiashvili și ”lunetistul” Târzioru și lucrurile s-au schimbat radical. Bza a fost apărarea, dar cei doi au adus-o pe CSU din Suceava pe drumul cel bun, cu 17-16 la pauză.

Echipa suceveană pregătită de profesorul Petru Ghervan, ajutat de Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei, a urmat drumul drept în repriza secundă și a trecut de CSM Alexandria cu 33-25.

Rezultatul, coroborat cu ce s-a întâmplat în runda a XXI-a, asigură un confort în ceea ce privește atingerea obiectivului propus, menținerea în primul eșalon valoric.

CSM ALEXANDRIA – CSU SUCEAVA 25-33 (16-17)
Arbitri: Daniel Basso / Florin Tofan

CSM Alexandria: Simulescu, Varo – Vartic 4, Hamouda 4, Oancea 4, Malencic 4, Păunescu 3, Roșca 3, Dobrincu 2, Mocanu 1, Voicu, Chiorean, Mazilescu, Vamanu.
Antrenor: Constantin Ștefan.

CSU din Suceava: Grigoraș, Makaria – Kbilashvili 7, Ștefan 7, Lazurcă 6, Stanciuc 3, Tîrzioru 2, Loic 2, Bologa 2, Balazs 2, Lupu 1, Juverdianu 1, Szasz, Furak.

CSM Vaslui – HC Dobrogea Sud 16-24
Au mai rămas de jucat din această etapă meciurile Minaur Baia Mare – U Cluj și Potaissa Turda – HC Buzău.

1. Dinamo 20 18 1 1 644-509 55
2. Steaua 20 16 1 3 599-480 49
3. Potaissa Turda 20 16 1 3 623-567 49
4. HC Dobrogea Sud 21 15 2 4 539-468 47
5. Minaur Baia Mare 19 14 1 4 537-511 43
6. CSM Focșani 19 10 2 7 491-492 32
7. CSM București 21 8 3 10 568-552 27
8. CSU din Suceava 21 8 1 12 578-570 25
9. CSM Vaslui 21 8 1 12 557-596 25
10. HC Buzău 20 7 2 11 513-535 23
11. CSM Bacău 21 5 2 14 581-641 17
12. Poli Timișoara 20 4 1 15 563-602 13
13. U Cluj 20 2 0 18 500-648 6