Lungu propune Consiliului Local Suceava să fie de acord cu majorarea taxei de salubrizare
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/12/11/29600/9d09a0f304fba84172e8c2fac06500325.jpg)
În şedinţa din 19 decembrie a Consiliului Local Suceava, primarul Ion Lungu va propune majorarea taxei lunare de salubrizare de la 3 la 5 lei de persoană. Primarul a afirmat că, în cazul în care nu se va aproba creşterea, nu vor fi bani pentru asigurarea curăţeniei şi a deszăpezirii decît pe bulevardul principal. El a mai spus că Primăria datorează 3 milioane de lei firmei de salubritate „Rosal”. Ion Lungu a precizat că populaţia Sucevei are restanţe de 2 milioane la plata taxei de salubrizare.