Peste 105 hectare de noi păduri realizate în județul Suceava cu bani europeni atrași prin PNRR
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/05/15/385030/9090069281398cb557c75e19406500325.jpg)
În cadrul PNRR, care vizează inclusiv crearea de noi suprafețe de păduri, au fost depuse și verificate proiecte pentru o suprafață de 432 hectare, din care s-au împădurit și recepționat deja peste 105 hectare de noi păduri, se arată într-un comunicat al Gărzii Forestiere Suceava semnat de inspectorul șef Mihai Gășpărel. Pe o suprafață de încă 161 ha lucrările de împădurire sunt în curs, urmând a fi recepționate în luna mai 2024. Activitățile de regenerare a pădurilor, realizate în cadrul aceluiași program, investiția “Sprijin pentru refacerea potențialului fondului forestier afectat de incendii și calamități”, au vizat reîmpădurirea unei suprafețe de 36,27 ha afectate de secetă.