Școlile din Berchișești au primit echipamente tehnico-digitale performante. Violeta Țăran: ”Aparatura IT de ultimă generație va avea o contribuție fundamentală la îmbunătățirea procesului de învățare al elevilor”
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/06/389529/17656dcf04cf663072f55d2f306500325.jpg)
Primarul comunei Berchișești, Violeta Țăran, anunță ”cu mare satisfacție și mulțumire” că astăzi au sosit echipamentele tehnico-digitale destinate școlilor și grădinițelor din localitate, în conformitate cu prevederile proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din comuna Berchișești”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
”Este vorba de prima etapă a acestui program de investiții, care conține dotări performante, cu table interactive, laptopuri, sisteme de sunet și multifuncționale, camere videoconferințe, routere wifi și scaner portabil documente. Întreaga aparatură de ultimă generație din domeniul IT a fost instalată azi în școlile noastre, fapt ce va avea o contribuție fundamentală la îmbunătățirea procesului de învățare al elevilor. Sunt sigură că noile echipamente digitale vor fi primite cu bucurie, atât de către copii, cât și de cadrele didactice, investiția Primăriei Berchișești înscriindu-se în multiplele proiecte investiționale pe care le-am finalizat în vederea asigurării unei educații de calitate, astfel încât viitoarele generații să fie pregătite în mod adecvat pentru a face față tuturor provocărilor vieții”, a spus Violeta Țăran.