Acțiune de popularizare a activităților Muzeului Bucovinei pentru elevi și preșcolari
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/01/27/86460/bf998c8f906db6abcaafb79dc06500325.jpg)
Angajații Muzeului Bucovinei au împărțit în mai multe cartiere ale Sucevei 1.500 de flyere cu activitățile pregătite de instituție pentru preșcolari și elevi. Directorul Muzeului, Emil Ursu a spus că, în 2017, instituția vine în întîmpinarea preșcolarilor și elevilor din unitățile de învățămînt sucevene cu o paletă largă de proiecte educaționale, ateliere de creație, ateliere istorico-didactice și lecții interactive de istorie, artă, arheologie, etnografie și științele naturii. El a adăugat că atît copiii, cît și adulții sînt invitați să descopere, într-o manieră atractivă și interactivă, istoria Sucevei și a Cetății de Scaun, universul ascuns al filigranelor medievale, misterele operelor de artă, dar și obiceiurile și meseriile tradiționale, enigmele dinozaurilor și junglei și valoarea patrimoniului natural.