Amenzi date în Suceava în urma unei acțiuni pentru prevenirea cerșetoriei
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/01/25/86303/37b8a34e9e25843479e83b49d06500325.jpg)
În minivacanța prilejuită de Ziua Micii Uniri, polițiștii au dat 33 de amenzi în valoare de 6.650 de lei, într-o acțiune executată pe raza Sucevei pentru identificarea oamenilor străzii și prevenirea cerșetoriei. Pe durata acțiunii, au fost legitimate peste 50 de persoane. Polițiștii au purtat discuţii cu acestea și le-au sfătuit să apeleze la unitățile sociale specializate pentru adăpost pe timpul nopţii şi hrană, avînd în vedere vremea rece. Poliţiştii au efectuat verificări în zona gării și a canalelor de termoficare, sub poduri și în locaţii părăsite. În cadrul aceleiași acțiuni, ei le-au oferit articole de îmbrăcăminte şi hrană persoanelor aflate la Centrul social al Bisericii „Sfînta Vineri” din cartierul George Enescu.