Cea mai în formă echipă suceveană în debutul acestui sezon competițional al Ligii a III-a, nou promovata Bucovina Pojorâta a reușit încă un rezultat bun pe terenul unei formații de top. În cadrul etapei a X-a a seriei I a Ligii a III-a, Bucovina Pojorâta a remizat pe terenul celor de la Cetatea Târgu Neamț, scor 1-1. Oaspeţii au marcat primii, după un sfert de oră de joc, prin Ioniţă, în urma unui penalty obţinut de Lazăr. Nemţenii au egalat însă până la pauză prin Zavate, dintr-o fază fixă.

Deși au dominat în repriza secundă, gazdele nu au mai reușit să puncteze. Mai aproape de gol au fost elevii lui Dănuț Mîndrilă, Lazăr ratând ocazie de a realiza surpriza. De remarcat faptul că Cetatea Târgu Neamț are același număr de puncte, 18, în fruntea clasamentului seriei I a Ligii a III-a împreună cu Știința Miroslava, Petrotub Roman și CSM Moinești, fiind lider la golaveraj. Bucovina Pojorâta ocupă un merituos loc VII cu 14 puncte, cu 8 mai multe decât Sporting Suceava și cu 11 decât Bucovina Rădăuți.

Bucovina Pojorâta a evoluat în alcătuirea Turiţă – Donose, Prundean, Tivodari, Neagoe, Cherariu, Ioniţă, Botezatu, Dodan, Nemeş, Lazăr. Au mai intrat Beleca, Stroia, Iftimie şi Fortună.