Capturat de polițiști când nu se aștepta
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/04/14/380536/296acf0cced65423584c65df006500325.jpg)
Duminică la orele 01:45, echipajul din cadrul SPR 7 aflându-se în exercitarea atribuțiilor de serviciu a depistat și oprit în trafic, pe raza DJ 209 M Lămășeni autoturismul condus de un localnic. Întrucât conducătorul emana halenă alcoolică, s-a procedat la testarea acestuia cu aparatul etilometru, rezultatul fiind de 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat. Având în vedere rezultatul șoferul a fost condus la Spitalul Municipal Fălticeni unde i s-au prelevat probe biologice în vederea stabiliri alcoolemiei. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunilor de ,,conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”, faptă prev. și ped. de art. 336 al. 1 din C.P., ce va fi soluționat procedural de către lucrătorii Postului de Poliție Rădășeni.