Colonelul Iulian Iacob a preluat şefia Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Suceava
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/09/23/25898/a979f18492ea47585af388f0f06500325.jpg)
Prim-adjunctul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Suceava, colonelul Iulian Iacob, a fost numit la comanda unităţii. El a preluat funcţia, astăzi, cu titlu interimar, pînă la ocuparea acesteia prin concurs. Colonelul Iacob l-a înlocuit pe general de brigadă Eugen Şalar. Luna aceasta, generalul Şalar a fost trecut în rezervă prin decret al preşedintelui Traian Băsescu. Pe 15 august, el a împlinit vîrsta de pensionare pentru gradul său, anume, 56 de ani. Eugen Şalar a coordonat activitatea Inspectoratului de Jandarmi Suceava, începînd cu anul 2005.