CSU din Suceava a reușit ce și-a propus în meciul din cadrul etapei a X-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Avertizați de valoarea elevilor lui Bojan Botulija și de prezențaîn lot a celor doi georgieni transferați în vară, Teimuraz Orjonikidze și Irakli Kbilashvili, sucevenii au fost foarte atenție în duelul cu CSM Reșița de la finele săptămânii trecute.

Bănățenii au început partida foarte montați, iar acest aspect s-a văzut pe tabela de marcaj. Reșița a condus cu 7-4 în minutul 17 și cu 10-7 în minutul 26, dar cumva până la pauză partida jucătorii antrenați de Adrian Chiruț și Iulian Andrei a reechilibrat disputa, scorul la pauză fiind egal, 10-10.

Partea a doua a aparținut formației sucevene care a avut un ”înger” păzitor, portarul Darius Makaria. Acesta a apărat două contraatacuri, două aruncări de la șapte metri, dar și alte mingi în situație de unu la unu ce s-au dovedit a fi decisive. Elevii lui Adrian Chiruț s-au desprins la 21-18 cu două minute înainte de final, Reșița a forțat revenirea, s-a apropiat la 20-21, dar sucevenii au gestionat bine ultimul atac și și-au trecut în cont a doua victorie din acest sezon competițional.

CSU din Suceava: Makaria, Grigoraș – Loic (2), Kobzii (1), Sadovyi (1), Nalbantoglu, Furak (2), Olariu (3), Balazs Botond (2), Tofănel, Mihalcea, Popia, Dascălu (3), Petrov (1), Maxim Oancea (2), Alin Cîmpan (3), Manjic (1).

Rezultate consemnate în etapa a X-a:
CSM Reșița – CSU din Suceava 20-21
Potaissa Turda – Magnum Botoșani 40-28
Minaur Baia Mare – Poli Timișoara 10-0 (oaspeții având mai mulți jucători infectați cu COVID-19)
CSM Făgăraș – HC Dobrogea Sud 0-10 (gazdele din Făgăraș au avut jucători pozitivi la coronavirus)

3. Potaissa Turda 10 8 0 2 301-244 24
4. Minaur Baia Mare 10 7 0 3 216-187 21
5. CSM București 10 7 0 3 270-246 21
6. Poli Timișoara 10 7 0 3 203-180 21
7. Steaua 10 6 2 2 238-214 20
8. HC Buzău 10 5 1 4 267-267 16
9. Dunărea Călărași 10 4 0 6 242-226 12
10. CSM Făgăraș 10 4 0 6 203-213 12
11. CSU din Suceava 10 3 2 5 235-258 11
12. CSM Vaslui 10 3 1 6 249-276 10