În etapa a VIII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin CSU Suceava a evoluat la mijlocul acestei săptămâni pe terenul medaliatei cu bronz din sezonul precedent, Potaissa Turda. Aşa cum s-au aşteptat, bucovinenii au fost dezavantajaţi pe terenul echipei clujene, la fel ca şi pe terenul celor de la CSM Focşani, terenuri pe care este foarte dificil să iei puncte din cauza atmosferei ostile din sală şi a arbitrajelor părtinitoare.

La Turda, CSU Suceava s-a luptat cu succes cu puternica grupare clujeană timp de 45 de minute. Fără axul central al apărării alcătuit din Şoldănescu şi Ion Tcaciuc şi fără portarul Cristi Tcaciuc care s-a operat de menisc, sucevenii au evoluat foarte bine în prima repriză. La pauză a fost 15-12 pentru CSU Suceava în condiţiile în care jocul a mers perfect, iar portarul Duman a apărat foarte bine. Scorul ar fi putut fi mai mare, dar arbitri au preferat să păstreze un relativ echilibru pentru ca apoi să aibă probleme mai mari în partea secundă. Pe lângă decizii absolut anapoda, „fluieraşii” au tolerat jocul dur al gazdelor.
În repriza a doua şi pe fondul oboselii datorate băncii „scurte” a formaţiei sucevene, dar şi din cauza unor eliminări nejustificate dictate de arbitri, echilibru s-a refăcut pentru ca pe final Potaissa Turda să zburde şi rezultatul să fie unul anticipat, scor final 33-28 pentru clujeni.

„Păcat de efortul depus de jucătorii noştri în acest meci, sportivi care merită toate felicitările. Aşa cum am mai menţionat şi cu alte ocazii aici la Turda, ca şi la Focşani, nu se poate face nimic. Oricum, noi ne vom apăra şansa aşa cum putem şi sper ca cele două săptămâni de pauză să ne fie de folos şi să avem totţi jucătorii valizi la următorul joc de campionat” a declarat antrenorul echipei CSU Suceava, Adrian Chiruţ.

HC Odorhei – HC Dobrogea Sud Constanţa    25-25
Din această rundă a mai rămas de jucat meciul CSM Focşani – CSM Bucureşti.

Clasament
1. Steaua    8    6    1    1    218-192        19
2. Dinamo    8    6    0    2    237-203    18
3. Potaissa Turda    8    5    0    3    224-175    15
4. Minaur Baia Mare    8    5    0    3    207-212    15
5. Poli Timişoara    8    4    2    2    214-182    14
6. HC Odorhei    8    4    2    2    216-197    14
7. Dunărea Călăraşi    8    4    1    3    198-201    13
8. CSM Bucureşti    7    4    0    3    189-183    12
9. HC Dobrogea Sud    8    3    2    3    196-197    11
10. HC Vaslui    8    3    0    5    199-226    9
11. CSU Suceava    8    2    1    5    208-225    7
12. CSM Focşani    7    2    1    4    157-171    7