Sala ”Dumitru Bernicu” a fost plină sâmbăta trecută la meciul dintre CSU Suceava și Magnum Botoșani, cele mai bune echipe ale seriei A de handbal masculin. Oaspeții au avut parte și de susținerea unei tinere galerii, în opoziție oarecum cu echipa deosebit de experimentată pe care au încurajat-o.

Partida a fost deosebit de tensionată în prima repriză în care sucevenii au ratat din toate pozițiile, în timp ce botoșănenii au răspuns în special prin cel mai bun junior sucevean, Claudiu Lăzurcă. În pofida paradelor de excepție ale unui alt sucevean, Nicolaievici, CSU a intrat în avantaj la cabine, scor 12-10.

În repriza a doua, pe teren nu a existat decât o singură echipă, cea gazdă, prospețimea și valoare băncii de rezerve sucevene fiind net superioare botoșănenilor. Cu o altă atitudine și cu un tonus mai bun, elevii antrenorului Adrian Chiruț au zburdat pe contraatac și au câștigat clar în final cu scorul de 30-24.