Exercițiu ISU pentru testarea și verificarea echipamentelor din componența sistemului de avertizare
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/04/14/90671/6df21fbe573a6541e4328b63806500325.jpg)
Săptămîna viitoare, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență va derula un amplu exercițiu, la nivel național, pentru testarea și verificarea echipamentelor din componența sistemului de avertizare. ISU Suceava a comunicat că locuitorii județului vor auzi semnalul de alarmare, compus din 5 sunete a cîte 16 secunde fiecare, miercuri, 19 aprilie, în intervalul orar 10.00-12.00. Cetățenii sînt sfătuiți să rămînă calmi și să urmărească informările ISU. La nivelul județului Suceava există 150 de sirene pentru alarmarea populației.