Foresta Suceava a reuşit surpriza etapei a XXIII-a în Liga a II-a, după ce s-a impus la mijlocul acestei săptămâni pe terenul celor de la FC Argeş Piteşti, cu scorul de 2-0.

După ce zeiţa Fortuna i-a surâs la ocaziile lui Buhăescu şi Năstăsie, echipa suceveană a deschis scorul la Piteşti în minutul 14, când Marius Matei, revenit după accidentare, l-a învins pe Popescu cu un şut deviat din marginea careului. Gruparea din Trivale a încercat să reacţioneze imediat, dar portarul Began a fost de neînvins la execuţiile avute rând pe rând de Şerbănică, Stan, Mihăescu sau Andrei. Gazdele cu ratările, oaspeţii cu golurile, trupa antrenată de Florentin Petre reuşind să-şi dubleze avantajul în minutul 37, când Cerlincă a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns prin defensiva argeşeană şi l-a învins pentru a doua oară pe Popescu cu un şut la colţul lung. Formaţia piteşteană putea reduce din diferenţă pe finalul primei reprize, dar Năstăsie, singur cu Began, nu a nimerit spaţiul porţii, iar pauza a consemnat un surprinzator 0-2.

Repriza secundă a debutat cu un festival de ratări la poarta suceveană, Raul Costin, de două ori şi Şerbănică, irosind şanse bune de a reduce din diferenţa de pe tabela de marcaj. În ultima jumătate de oră, Foresta Suceava s-a apărat eroic. Began a fost imbatabil şi s-a mai opus în două rânduri golului la şuturile lui Năstăsie şi Buhăescu. FC Argeş – Foresta s-a terminat 0-2. Echipa suceveană a dat lovitura în Trivale şi a evadat din zona retrogradării.

FC Argeş Piteşti: Oct. Popescu – Oancea, Cotiga (’71 Stoica), Şerbănică, Ct. Stan, Mihăescu, I. Şerban, R. Costin, D. Andrei (’45 Nilă), I. Năstăsie, Buhăescu. Antrenor: Emil Săndoi.

Foresta Suceava: Began – Onofraş, Opriş, Konate, Musea – Dănilă (’59 Sumanariu), Stănescu – Secrier (’80 Kharoubi), Renquin, Cerlincă – Matei (’87 Mateciuc). Antrenor: Florentin Petre.

20. Olimpia Satu Mare 26 6 2 18 19-54 -19

Foresta Suceava nu s-a mai întors acasă după meciul de la Piteşti, urmând să rămână în zonă până sâmbătă, când va evolua pe terenul celor de la CS Mioveni.