Echipa de handbal juniori I a Liceului cu Program Sportiv din Suceava îşi păstrează şansele de calificare de pe un loc bun la turneul semifinal I, după ce a reușit a șasea victorie din opt meciuri disputate în acest sezon. Deşi s-au temut oarecum de partida cu LPS Botoşani, sucevenii au zburdat pe teren şi s-au impus la final cu 42-24.
Elevii antrenorului Iulian Dugan au reușit un joc foarte bun în apărare, mai ales în prima repriză, când nu le-au permis oaspeților să amenințe de multe ori poarta. După 10 minute mai echilibrate, gazdele au reușit să se desprindă decisiv, după ce au marcat nu mai puțin de 14 goluri până cu trei minute înainte de final, perioadă în care au primit doar trei goluri, scor 20–7.
LPS Suceava a terminat prima parte a meciului cu un avantaj liniștitor de 12 goluri, scor 21– . Sucevenii au continuat jocul bun și după pauză, iar după 10 minute de joc aveau deja un avantaj de 18 goluri, scor 30–12. Deși au ratat destul de mult, elevii lui Iulian Dugan și-au surprins adversarii pe faza a doua și contraatac, iar în minutul 47 aveau o diferență de 21 de goluri, scor 35–14, după patru reușite consecutive. Pe final de joc, sucevenii s-au mai relaxat și au jucat la spectacol, iar oaspeții au mai redus din diferență, scor final 42 – 24.
„Ne așteptam la un meci mult mai dificil, dar sportivii noștri s-au autodepăşit și nu s-a pus în niciun moment problema câștigătoarei. Sper să avem prestaţii asemănătoare şi în cele patru etape ce au mai rămas de disputat, dar mai ales la turneul semifinal I, acolo unde putem spune că suntem deja calificați”, a declarat antrenorul Iulian Dugan.
În meciul cu LPS Botoșani, pentru echipa suceveană au reușit să marcheze toți jucătorii din lot, excepție făcând portarii Cristian Ștefan și Eduard Duman, astfel că Paul Marmeliuc și Gabriel Todică au fost cei mai buni marcatori, cu câte opt goluri fiecare, urmați de Mihai Dascălu (6), Ovidiu Bădeliță (4), Alexandru Enescu, Ciprian Gvinda și Marian Marțuneac, cu câte trei goluri fiecare, Mihai Moțpan (2), iar Alexandru Cracovschi, Gabriel Câmpan, Cosmin Turcu, Daniel Ionașciuc și Ioan Zahariuc, câte un gol fiecare. Vinerea viitoare, echipa LPS Suceava va evolua în deplasare, pe terenul ultimei clasate din seria A, LPS Vaslui.

1. LPS Piatra Neamţ 9 9 0 0 353-246 27
2. LPS Roman 8 6 0 2 259-214 18
3. LPS Suceava 8 6 0 2 219-174 18
4. LPS Iaşi* 9 3 1 5 200-215 8
5. CSŞ Bacău 9 1 3 5 248-280 6
6. LPS Botoşani 9 1 2 6 256-333 5
7. LPS Vaslui 8 1 0 7 196-279 3