Foresta Suceava a făcut din nou spectacol pe propriul teren. După victoriile cu CSM Vaslui, 4-2 și Șomuz Fălticeni, 3-1, gruparea ”galben-verde” a administrat un răcoritor 5-1 echipei Știința Miroslava.

Pe un teren foarte bun și vreme propice fotbalului, în cadrul etapei a VI-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal, Foresta Suceava a primit la sfârșitul săptămânii trecute pe ”Areni” vizita echipei Știința Miroslava. După o primă repriză echilibrată, încheiată cu scorul de 2-1, formația suceveană s-a dezlănțuit și a marcat de trei ori în partea secundă pentru a stabili rezultatul final, Foresta Suceava – Știința Miroslava 5-1!

Duș rece pentru gazde încă din start, Nemțanu marcând pentru ieședni în minutul 3. Sucevenii au egalat prin Marian Ilie în minutul 31 și au intrat în avantaj la cabine după golul reușit de Cozma în minutul 45.

Ultimele 11 minute ale disputei dintre Foresta Suceava și Știința Miroslava au fost incendiare, gazdele punctând de trei ori prin Chika și Sotornik, de două ori.

În urma acestui rezultat Foresta Suceava este lider cu 16 puncte.

În aceeași a VI-a rundă, Bucovina Rădăuți a remizat pe propriul teren cu FC Bacău, iar Șomuz Fălticeni a pierdut la limită la CSM Bacău. Etapa a VI-a a Ligii a III-a a consemnat retragerea din campionat a echipei Viitorul Darabani. Rezultatele ei se vor anula, clasamentul menționat mai jos fiind realizat înainte de omologarea retragerii.

În etapa a VII-a Foresta Suceava va juca la FC Bacău, Bucovina Rădăuți la Aerostar Baăcu, iar Șomuz Fălticeni va evolua acasă cu Rapid Brodoc.

Foresta Suceava: Niga – Cimbru, Moescu, Brașoveanu, Corniciuc – Mihalciuc, Nițu, Ilie, Nechita – Cozma, Chika. Rezerve: ABabei, Cucoș, Bălan, Samson.