În ultima etapă a sezonului regulat, Foresta Suceava a jucat la finele săptămânii trecute pe terenul grupării Bucovina Rădăuți.

Gazdele s-au impus la capătul celor 90 de minute de joc cu 2-0 prin golurile marcate de Aftanache în minutele 7 și 35.

Calificată deja în play-off, având un avans de opt puncte în clasament față de ocupanta locului secund, Bucovina Rădăuți, gruparea suceveană nu a mizat foarte mult pe acest ultim meci dorind să evite accidentările și suspendările. Fără câțiva titulari, Makongo, Chika Odoh, Nițu și Netbai și cu Căinari și Ilie pe banca de reserve, Foresta Suceava a pornit meciul practice de la 0-1, rădăuțenii înscriind chiar în debut de partidă. Deși a încercat să revină, gruparea pregătită de Dorin Goian nu a reușit și a mai încasat un gol, de la același Aftanache.

Fiecare echipă a avut o sumedenie de alte ocazii de a puncta, însă tabela de marcaj a rămas nemodificată, 2-0 pentru Bucovina Rădăuți în partida cu Foresta Suceava. Așadar, la sfârșitul sezonului regulat în play-off s-au calificat în ordine, Foresta Suceava, cu 42 de puncte, Bucovina Rădăuți cu 37 de puncte, CSM Bacău cu 33 de puncte și Ceahlăul Piatra Neamț, tot cu 33 de puncte.

În prima fază a play-off-ului se vor disputa nouă partide, tur-retur și iar tur, echipele aflate pe primele două poziții în clasament, Foresta Suceava și Bucovina Rădăuți fiind avantajate în tragerea la sorți urmând să joace mai multe partide pe propriul teren. Primele două echipe la finalul primei faze a play-off-ului vor juca cu primele două clasate din seria a II-a pentru promovarea în eșalonul secund. Așadar, în prima etapă din play-off, Foresta Suceava va juca acasă cu Ceahlăul Piatra Neamț, iar Bucovina Rădăuți, tot pe teren propriu cu CSM Bacău.

Etapa a XVIII-a programează meciurile:

Rapid Brodoc – Ceahlăul Piatra Neamț 0-1
Bucovina Rădăuți – Foresta Suceava 2-0
Miercurea Ciuc 2 – CSM Bacău 1-3
Știința Miroslava – Viitorul Darabani 3-0
Șomuz Fălticeni a câștigat cu 3-0 partida cu Dante Botoșani, echipă exclusă din campionat.

1. Foresta Suceava 18 13 3 2 37-10 42
2. Bucovina Rădăuți 18 12 1 5 39-18 37
3. CSM Bacău 18 9 6 3 33-21 33
4. Ceahlăul P. Neamț 18 10 3 5 41-24 33
5. Știința Miroslava 18 9 2 7 26-19 29
6. Șomuz Fălticeni 18 8 3 7 28-19 27
7. Viitorul Darabani 18 5 1 12 18-41 16
8. Rapid Brodoc 18 4 2 12 19-38 14