Stadioanele din județul Suceava au găzduit partidele etapei a V-a a Ligii a IV-a, la finele săptămânii precedente. În derbiul rundei, formația Juniorul Salcea a dispus cu 2-0 de Juniorul Suceava, păstrându-și invincibilitatea în acets sezon. Meciul disputat pe terenul sintetic de la Liceul cu Program Sportiv a fost decis de reușitele semnate de Florin Antonesei și Emanuel Moloce în ultimul sfert de oră al întâlnirii. În urma acestui succes, echipa antrenată de către Paul Bosancu a preluat șefia clasamentului, profitând de faptul că rivalii de la Șoimii Gura Humorului au stat în această etapă.

Deosebit de spectaculoasă a fost confruntarea dintre Minerul Iacobeni și Moldova Drăgușeni, oaspeții impunându-se la final cu 5-4, cu golul decisiv marcat în minutele de prelungiri.