Prima etapa Ligii a IV-a a aparţinut echipelor gazdă care nu au cedat decât două puncte. Singura formaţie care a reuşit o remiză în deplasare a fost Viitorul Liteni la Pojorâta.

Siretul Dolhasca a făcut scor în prima rundă. Echipa condusă de Constantin Ferariu a învins cu 6-0 gruparea Zimbrul Siret prin golurile marcate de Marius Ciobanu (2), Florin Sava (2), Gradinăru şi Vlăduţ Costan. Juniorul Suceava a contribuit din plin la apropria înfrângere la Fălticeni cu trei autogoluri. Viitorul Liteni s-a jucat cu ocaziile la Pojorata, unde a scos doar o remiza, scor 1-1, în vreme ce Recolta Fântânele a produs surpriza primei etape, după ce a câştigat pe teren propriu, în faţa Şomuzului Preuteşti, cu scorul de 2-1, printr-un gol marcat de Nicu Lăcătuş în minutul 90+5.
Progresul Frătăuţii Vechi a trecut acasă, de CS Gura Humorului, cu scorul 2-0, prin reuşitele semnate de Marian Apostol şi Cristi Munteanu, în timp ce Victoria Vatra Moldoviţei a câştigat în extremis, cu două goluri înscrise în minutele de prelungiri, scor final 3-2, în fata celor de la Moldova Drăguşeni.

Progresul Frătăuţii Vechi – CS Gura Humorului 2-0
Stejarul Cajvana – Foresta II Suceava (6 septembrie)

Înaintea meciurilor din runda inaugurală, pe toate stadionele din judet s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Silviu Ionuţ Martin, fost jucator la Şomuz Fălticeni şi CS Gura Humorului.