Ion Lungu a fost ales vicepreședinte al Asociației Municipiilor din România
![](https://img.svnews.ro/foto/2016/10/19/81733/e3d1247e803f07bd4464c821806500325.jpg)
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a devenit unul dintre cei cinci vicepreședinți ai Asociației Municipiilor din România. El a fost ales în funcție în Adunarea Generală desfășurată luni, 17 octombrie, la București. Primarul Sucevei a spus că alegerea lui în funcția de vicepreședinte al AMR reprezintă o onoare, dar și o mare responsabilitate. În noua calitate, Ion Lungu va coordona activitatea municipalităților din județele Moldovei. Președintele asociației este primarul Sectorului 3, Robert Negoiță.