Lungu declanșează consultările pentru creionarea bugetului pe 2017
![](https://img.svnews.ro/foto/2016/09/28/80548/7353377dac792e0e1de3ebfec06500325.jpg)
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a anunțat că săptămîna viitoare va începe consultările pentru creionarea bugetului pe 2017. El a declarat că luni, 6 februarie, la ora 14.00, au fost chemați la discuții directorii și contabilii unităților școlare. Primarul a precizat că solicitările pentru Învățămînt sînt cu 62,5% mai mari decît anul trecut, mai exact, de 177,7 milioane de lei, față de 109,3 milioane. Ion Lungu a menționat că, pentru investiții în unități școlare, se cere o majorare a finanțării de la 7,4 la 20,3 milioane de lei. El a mai spus că pentru Educație sînt solicitări fără număr și se va încerca găsirea unor soluții pentru rezolvarea lor.