Lungu susţine că Suceava are printre cele mai mici taxe şi impozite din ţară
![](https://img.svnews.ro/foto/2012/10/17/11146/9ac26c90702df1c2b04c7907006500325.jpg)
În şedinţa de joi, 31 ianuarie, Consiliul Local Suceava va hotărî majorarea taxelor şi impozitelor cu 16,05%. Primarul Ion Lungu a declarat că, în urma acestei decizii, impozitul pentru un apartament cu 2 camere va creşte de la 104 la 121 de lei. El a mai spus că pentru un apartament cu 3 camere, impozitul se va scumpi de la 150 la 175 de lei, iar pentru unul cu 4 camere de la 174 la 202 lei. Primarul a menţionat că şi după majorarea de 16,05% municipiul Suceava va avea printre cele mai mici impozite şi taxe locale din ţară. Potrivit modificărilor aduse Codului Fiscal printr-o Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului, primăriile care la 31 decembrie 2012 aveau arierate, adică, datorii mai vechi de 90 de zile, sînt obligate să indexeze taxele cu 16,05%, reprezentînd rata inflaţiei pe ultimii trei ani. La sfîrşitul anului trecut, Primăria Suceava avea arierate în valoare de 2 milioane de lei.