Numărul accidentelor de muncă, în scădere la nivelul judeţului
![](https://img.svnews.ro/foto/2015/05/28/55952/9159187d3765d42d1271a3b5306500325.jpg)
Judeţul Suceava înregistrează un trend descendent în ceea ce priveşte numărul accidentelor de muncă. O situaţie prezentată de directorul Inspectoratului Teritorial de Muncă Suceava, Romeo Butnariu, în şedinţa Colegiului Prefectural de joi, 28 mai, arată că în primul trimestru al acestui an au fost înregistrate 6 persoane accidentate la locul de muncă faţă de 18 în perioada similară a anului trecut. Raportul evidenţiază faptul că în primele trei luni ale anului în curs nu s-a înregistrat nici un accident mortal de muncă în condiţiile în care în primul trimetru al anului trecut a fost înregistrat un accident mortal. În acest an două accidente de muncă s-au înregistrat în domeniul prelucrării lemnului şi câte unul în domeniile fabricarea băuturilor, fabricarea hârtiei şi cartonului, construcţii şi sănătate.