O suceveană a fost diagnosticată cu botulism
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/11/25/28745/b6a7c7694dc70c44ca4ad971306500325.jpg)
O femeie de 53 de ani, din Suceava, a fost transferată de la Spitalul Judeţean la Institutul de Boli Infecţioase din Bucureşti, după ce a fost diagnosticată cu botulism. Purtătorul de cuvînt al Spitalului din Suceava, medicul Tiberiu Brădăţan, a afirmat că femeia s-a îmbolnăvit după ce a mîncat zacuscă. El a mai spus că, pentru evitarea apariţiei botulismului, conservele trebuie să fie foarte bine sterilizate. Dacă nu este tratat corect şi la timp, botulismul poate duce la paralizia muşchilor.