Opt constructori amendaţi de inspectorii de muncă suceveni cu 35.500 de lei
![](https://img.svnews.ro/foto/2015/05/14/54964/2f61a1330d56bd6062ba2fef306500325.jpg)
17 angajatori suceveni din construcţii au fost verificaţi de inspectorii de muncă în zilele de 28 şi 29 aprilie, iar 8 dintre ei au fost sancţionaţi cu 12 amenzi. Valoarea sancţiunilor contravenţionale a totalizat 35.500 de lei. Şeful Inspectoratului Teritorial de Muncă, Romeo Butnariu, a comunicat că unul dintre angajatori a fost amendat pentru că avea la lucru două persoane fără forme legale. Totodată, el a informat că printre alte nereguli depistate la operatorii economici din construcţii s-au numărat cele privind neîncheierea în formă scrisă a contractelor individuale, anterior începerii raporturilor de muncă, neacordarea de sporuri conform prevederilor legale în vigoare, ori nestipularea clauzelor în contractul individual de muncă.