Primăria Suceava a primit banii necesari pentru plata personalului din învăţământ
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/11/13/28213/8d4f989dbb9fc5c73c4cfe55906500325.jpg)
De curînd, Primăria Suceava a primit 4,5 milioane de lei de la Guvern pentru plata personalului din învăţămîntul preuniversitar. Primarul Ion Lungu a afirmat că banii sînt suficienţi pentru achitarea salariilor din învăţămînt, pînă la sfîrşitul anului. El a adăugat că tot de la Guvern s-au primit 800.000 de lei pentru plata însoţitorilor persoanelor cu handicap. Primarul a precizat că, în ultimele luni, indemnizaţiile însoţitorilor au fost acoperite din bugetul local, iar suma va fi virată în contul municipalităţii.