Primăria Suceava finanţează în acest an 1.000 de burse şcolare
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/01/29/31306/041b1a8f58964f1bf48eb5a0d06500325.jpg)
În 2014, Primăria Suceava va acorda aproximativ 1.000 de burse şcolare. Suma prevăzută cu această destinaţie în bugetul local este de 350.000 de lei. Primarul Ion Lungu a afirmat că vor fi plătite, în continuare, burse de performanţă, de merit, de studiu şi sociale. El a spus că, la fel ca anul trecut, valoarea lunară a burselor este de 100 de lei pentru performanţă, de 80 de lei pentru merit şi de 60 de lei pentru studiu şi cazurile sociale. Conform primarului, criteriile de acordare a burselor vor fi stabilite de consiliile de administraţie ale şcolilor.