Primăria Suceava se dotează cu 18 mașini electrice
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/10/23/27353/e41a4fe21a4d7ad9d2656a8ba06500325.jpg)
În primăvara lui 2014, Primăria Suceava va cumpăra 18 maşini electrice printr-un proiect finanţat din fonduri elveţiene. Primarul Ion Lungu a declarat că speră ca documentaţia de achiziţie să fie gata pînă la sfîrşitul anului şi a precizat că valoarea investiţiei este de 1,8 milioane de franci elveţieni. El a mai spus că, în baza proiectului, municipalitatea va instala, în toate zonele oraşului, 50 de prize pentru alimentarea vehiculelor electrice. Ion Lungu a adăugat că, după 2014, Primăria Suceava va încerca să obţină alte fonduri externe pentru a schimba actualul parc auto al TPL cu autobuze electrice. El a menţionat că studiul de fezabilitate va fi plătit de elveţieni.
Primăria Suceava se dotează cu 18 mașini electrice,