Primăria Suceava va plăti datoriile pe care Termica le are către ACET
![](https://img.svnews.ro/foto/2012/10/03/10489/96f170d1c2389e88db118790506500325.jpg)
Primăria Suceava va achita restanţa societăţii „Termica” către „ACET”. Municipalitatea se înregistrează, la rîndul său, cu datorii importante către firma de termoficare. Primarul Ion Lungu a declarat că „ACET”-ul va primi 71 de miliarde pentru apa consumată de „Termica”, pînă la sfîrşitul lunii septembrie. El a spus că Primăria va mai aloca „ACET” alte 69 de miliarde pentru apa pe care se estimează că firma de termoficare o va consuma, pînă-n aprilie 2013. Consiliul Local Suceava este acţionar unic la „Termica” şi acţionar majoritar la „ACET”.