Terenurile din complexurile „Unirea” şi „Electrica” au găzduit la finele săptămânii precedente meciurile din cadrul ediţiei a XI-a a Trofeului „Cetatea de Scaun” la tenis. Competiţia a fost organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Suceava, Asociaţia Judeţeană de Tenis, clubul „Select” cu sprijinul CSM şi LPS Suceava şi cu susţinerea sponsorilor Cabinet Medical dr. Irinel Nanu, „Popas Bucovina” Suceviţa, Biroul Notarial Ovidiu Busuioc şi firma „Bijuteriile Atlantis Gold” şi s-a desfăşurat pe categorii de vârstă, atât la simplu, cât şi la dublu.
La categoria peste 30 de ani pe primul loc s-a clasat Mihai Pînzariu (Suceava) urmat de Vasile Gheorghe (Bacău) şi Florin Dumbravă Popovici (Suceava).
Categoria peste 35 de ani a revenit lui Relu Ifrim (Câmpulung), urmat de Dragoş Şerbănescu (Iaşi) şi Irinel Nanu (Suceava) şi Octavian Stan din Piatra Neamţ.
La categoria peste 40 de ani s-a impus Adrian Gavaler (Sighet), pe locul secund clasându-se Gabriel Rusu (Suceava), iar pe trei Mihail Nistorică (Botoşani) şi Cristian Roman (Suceava).
Categoria peste 45 de ani a fost câştigată de Ghiorgy Szollossy (Sighet), pe locurile următoare situându-se Costel Chelariu (Suceava) şi Ion Staviri (Bacău).
La categoria peste 50 de ani cel mai bun a fost Doru Râşcuţă (Piatra Neamţ), pe locul doi clasându-se Florin Furcoi (Galaţi), iar pe trei Nicolae Iliuţ (Iaşi) şi Adrian Nistor (Târgu Neamţ).
La categoria peste 55 de ani s-a impus Ion Obreja (Galaţi), urmat în clasamentul final de Dan Goia (Baia Mare) şi de Ovidiu Busuioc (Suceava) şi Gigi Berariu (Suceava).
Categoria peste 60 de ani a revenit lui Sterian Andrieş (Suceava), pe locul doi situându-se Valeriu Scripcă (Iaşi), iar pe trei Vasile Vrînceanu (Suceava) şi Mihai Sîrbu (Iaşi).
La peste 65 de ani primul s-a clasat Mihai Cojocaru (Botoşani), pe doi Toader Băiţanu (Iaşi), iar pe locul trei Traian Vorobchievici (Braşov) şi Mihai Şoldănescu (Botoşani).
Categoria peste 70 de ani a fost adjudecată de Ioan Bedicov (Suceava), pe locul secund clasându-se Ioan Caraciuc (Suceava), iar pe locul trei Radu Lazăr (Iaşi) şi Nicolae Ionescu (Braşov).
În proba de dublu la categoria peste 30 de ani s-a impus cuplul Mihai Pînzariu (Suceava) – Irinel Nanu (Suceava), pe locul doi clasându-se Ion Staviri (Bacău) şi Vasile Gheorghe (Bacău), iar pe trei Mihai Nistorică (Botoşani) şi G.Atudoroaie (Botoşani).
La categoria peste 50 de ani proba de dublu a fost câştigată de cuplul Florin Furcoi (Galaţi) – Doru Rîşcuţă (Piatra Namţ), pe locul doi clasându-se Dan Goia (Baia Mare) şi I.Chirvăsuţă (Bacău), iar pe trei Dumitru Negru (Suceava) şi Florin Marţolea (Botoşani).
Proba de dublu la peste 60 de ani a fost câştigată de Sterian Andrieş (Suceava) – Costel Chelariu (Suceava), pe doi clasându-se cuplul M.Cojocaru (Suceava) – I.Caraciuc (Suceava), iar pe locul trei I.Bedicov (Suceava) – V.Vrînceanu (Suceava).