Este adevărat că nu am mai văzut de multă vreme hoții pe față, în fața micului ecran, dar ce s-a întâmplat la meciul Chindia Târgoviște – Foresta Suceava a fost rușinos. După ce în prima repriză s-a străduit să fie echidistant, așa cum îi stă bine unui arbitru, centralul timișorean Nicolae Cătălin Botaș a revenit de la cabine cu alte gânduri. În minutul 56, la o fază la care nu a fost nici măcar fault, arbitrul a acordat lovitură liberă de la 17 metri și cartonaș roșu direct jucătorului Dudu Drugă de la Foresta Suceava. Această decizie eronată și care se vedea din avion, nu doar din Turnul Chindiei, a influențat decisiv soarta meciului. Tot adevărat este și faptul că Drugă ar fi putut lejer să-i tragă un ”cuc” la minge și s-o îndepărteze din zona careului de 16 metri propriu.
Foresta Suceava a jucat bine în prima repriză a meciului cu Chindia Târgoviște pe un teren extrem de denivelat. După o ocazie mare a lui Bogdan Rusu, același jucător a marcat pentru oaspeți profitând de ieșire eronată a portarului Căbuz. Gazdele au avut o singură ocazie importantă, terenul deranjându-i și pe ei în faza de construcție, Neguț reluând în bară un balon bâlbâit în careul sucevenilor.

Așadar, era 1-0 pentru Foresta Suceava la pauză în disputa de la Târgoviște, după un joc controlat cu calm de elevii antrenorului Cristi Popovici.

La doar 11 minute de la reluarea jocului a urmat faza relatată la începutul articolului în care arbitru de centru Botaș a făcut ”praf” partida. În urma executării loviturii libere de către Pătru, a urmat un ”carusel” al erorilor în defensiva suceveană. Mingea șutată cu nu cine știe ce forță, a fost ușor deviată și l-a lovit pe portarul Niga, căzut la pământ. Balonul buclucaș a fost respins slab cu capul de Mihălăchioaie și a ajuns la Cherchez, al cărui șut din unghi l-a păcălit, nu se știe cum, pe portarul Niga. Oricum, puțin mai târziu spre seară el s-a ”scos” cumva, portarul Stelei, Niță, primind și el un gol din unghi ”mort”.

La 1-1 și în doar 10 jucători, ”bașca” și cu nervii la pământ, cei de la Foresta Suceava nu s-au mai putut concentra câteva minute bune și au mai primit un gol. În urma unui un-doi pe partea dreaptă a atacului târgoviștean, mingea ajunge la nou intratul Stoica care centrează în fața porții sucevene. Portarul Niga, care se ”fripsese” anterior primind un gol pe colțul scurt nu iese pe centrare și Cherchez înscrie pentru 2-1 în favoarea gazdelor.

Până la finalul celor 90 de minute de joc, Foresta Suceava a mai avut câteva semișanse de a marca, mijlocașii oaspeților fiind neinspirați în fața porții adverse. Trebuie totuși să mai amintim trei faze interesante. Prima, o lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta, executată extrem de modest de Bogdan Rusu, jucător care a alergat enorm, dar care și-a pierdut luciditatea pe final. Același jucător, a bătut foarte slab două cornere consecutive trimițând balonul la nivelul careului de șase metri.

Oricum, nu se știe care ar fi fost istoria partidei dintre Chindia Târgoviște și Foresta Suceava dacă nu ar fi fost gafa arbitrului din minutul 56. În orice caz, ca român, am fost foarte dezamăgit de faptul că târgoviștenii s-au bucurat după o nedreptate.

Oricum, Foresta Suceava va aduna etapa viitoare trei puncte din partida cu CSM Râmnicu Vâlcea, formație care s-a retras din campionat.

Chindia Târgoviște: Căbuz – Martac, Ispas, C. Dinu, Dumitraşcu – L. Mihai, Pencea – Pătru (cpt.), Honciu, Cr. Neguţ – Cherchez.
Rezerve: Meilă – C. Stoica, Săftescu, Dr. Grigore, Andr. Şerban, Parghel, Nisipeanu.
Antrenor: Nicolae Croitoru
Foresta Suceava: Niga – Mihălăchioaie, D. Lung (cpt.), Asanache, Drugă – Vl. Stănescu, L. Dumitriu, A. Mutu, Cerlincă – Vraciu, Bg. Rusu.
Rezerve: Hântăscu – Căinari, Semeghin, Grumezescu, Aeroaiei, Coroamă, Strugariu.
Antrenor: Cristian Popovici
Arbitru: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara); Asistenţi: Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara) şi Călin Cimponeriu (Lugoj).