Suceveanul Adrian Botuşan a reuşit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere la Campionatul Naţional de box pentru seniori care a avut loc zilele trecute, la Târgu Mureş. Format de antrenorul Andu Vornicu la CSM Suceava, grupare pentru care a cucerit mai multe medalii la juniori şi tineret, inclusiv un titlu de vicecampion naţional de seniori, anul trecut, pugilistul în vârstă de 23 de ani a obţinut această performanţă boxând pentru Dinamo Bucureşti, acolo unde s-a transferat în urmă cu 4 luni. Botuşan a câştigat clar toate cele trei meciuri programate în cadrul categoriei 69 de kilograme. Dacă în sferturi şi semifinale s-a impus înainte de limită, Adrian a avut mai mult de furcă în confruntarea din ultimul act, împotriva multiplului campion naţional Alexandru Cuciureanu, din Năvodari.