Runda a XVII-a a seriei I a Ligii a III-a a programat pentru Bucovina Pojorâta un meci deosebit de dificil pe terenul grupării Csikszereda Miercurea Ciuc. Cu moralul puțin șifonat după eroarea impardonabilă din etapa a anterioară, elevii antrenorului Dănuț Mîndrilă s-au descurcat admirabil și au reușit să se impună la final cu 2-1.
Reamintim faptul că, liderul la zi al seriei I a Ligii a III-a a pierdut partida cu Petrotub Roman din cauza unei greșeli copilărești, deși pe teren câștigase cu 3-2. Oficialii formației pojorâtene au introdus pe teren un senior în locul unui jucător sub 21 de ani, lucru nepermis de regulamentul care stipulează faptul că pe tot parcursul jocului pe gazon trebuie să fie tot timpul trei tineri sub 21 de ani.
În urma acestei gafe și a meciului câștigat la Miercurea Ciuc, diferența dintre Bucovina Pojorâta și Știința Miroslava a rămas de două puncte, ieșenii impunându-se în această rundă la Pașcani.
Pentru Bucovina Pojorâta, în jocul cu Csikszereda Miercurea Ciuc, au marcat Csuros, autogol în minutul 56 și S.Rus în minutul 85, pentru gazde punctând Majzik din penalty în minutul 64.